Bakan Özer'den Van'a eğitim yatırımı müjdesi

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Van’da 2022 yılında eğitim yatırımları için kullanılacak bütçenin yaklaşık 2,5 milyar liraya çıkarıldığının müjdesini açıkladı.

VANGÖLÜ TV 18.08.2022 15:55:00 0
Bakan Özer
Tarih: 18.08.2022 15:55

VANGÖLÜ TV ÖZEL
“PROGRAM YÜRÜRLÜĞÜ NASILDI?”
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Van temasları kapsamında ilk olarak valiliği ziyaret ederek şeref defterini imzaladı, ardından il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı. Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek, Van'ın eğitimde çok daha güçlü ve daha iyi bir altyapıya sahip olması için yapılacakları ele aldıklarını söyleyerek açıklamalarda bulundu. 

“VAN'IN YATIRIMLARINI YAKLAŞIK 2,5 MİLYARA ÇIKARMAYI KARARLAŞTIRDIK”
Van için Millî Eğitim Bakanlığının 2022 yılında 705 milyon liralık yatırım planladığını belirten Özer, yeni okul yapımı, mevcut okulların güçlendirme ve donatım çalışmaları için 1 milyar 750 milyon liralık ilave bütçe verilmesinin kararlaştırıldığını kaydederek, "Van'ın yatırımlarını yaklaşık 2,5 milyara çıkarmayı kararlaştırdık." dedi.

“VAN'DA GÜÇLENDİRME İHTİYACI OLAN OKUL KALMAYACAK”
Sadece Van'da değil, tüm Türkiye'de yatırımlarda öncelik verilen konuların başında güçlendirme çalışmaları olduğunu ifade eden Bakan Özer, bu çerçevede sağlamlaştırma gereken okulları yıkıp yeni okullar yaptıklarını belirtti. Güçlendirme ihtiyacı olan okullarda da bu çalışmaların desteklendiğini anlatan Özer, artırılan bütçe ile Van'da güçlendirme ihtiyacı olan okul kalmayacağını söyledi. Güçlendirme çalışmaları için yaklaşık 170 milyon, yıkılan okulların yerine yenilerinin yapımı için ise yaklaşık 380 milyon liralık ek bütçenin verileceğini ifade etti. 

“BÜTÇE BUGÜN İTİBARIYLA GÖNDERİLDİ”
Okulların büyük onarımlarının da yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması için çalıştıklarını ve bunun için de 150 milyon liralık ilave yatırımın kente kazandırıldığını dile getirdi. 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarının 17 Haziran'da okulların kapanmasından bir hafta sonra başladığını anımsatan Bakan Mahmut Özer, ilk defa okulların açılışı öncesinde temizlik, kırtasiye, küçük onarım ve donatım bütçesini okullara doğrudan göndermek için bir seferberlik başlattıklarını söyledi. Özer, Van'a bu çerçevede de 88 milyon liralık bütçenin bugün itibarıyla gönderildiğini söyledi. 

“KENTTE İKİLİ EĞİTİM YAPAN HİÇBİR OKUL KALMAYACAK”
Van'da 250 milyon liralık bir başlangıç ödeneği ile ikili eğitimin yüzde 30-40'ını ortadan kaldıracaklarını, vurgulayan Özer, “2023 yılı sonuna kadar kentte ikili eğitim yapan hiçbir okul kalmayacak. Çalışmalar devam edecek. Verilen yeni yatırımların Van'a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  Kentte eğitim süreçlerini başarıyla yürüten tüm yöneticilere teşekkür ederim.” dileklerini aktardı.

KAYNAK: Vangölü TV

Video geliyor...
 


Haber Kaynak : Van Gölü TV