banner279

Kadın imam açtığı camide göreve başladı

İslam ümmetinin paramparça hali nedeniyledir ki önüne gelen aklına estiği şekilde fetva üretip cami açıp imamlık dahi yapabiliyor. Gündeme geldiğinde tepkiyle karşılaşan 2016’da İslama aykırı olarak yalnızca kadınlara ait Mariam Camii’ni açan ve imam olduğunu söyleyen Sherin Khankan "Dinde cinsiyet değil, dini bilim karar vermeli." dedi.

Kadın imam açtığı camide göreve başladı

Başkent Kopenhag’ta bir binanın ikinci katını kadınlara ait cami olarak hizmete açtığını söyleyen Khankan, her gün açık olan camiide ayda bir kez kadınlara cuma namazı kıldırdıklarını aralarında Türk kadınlar da olmak üzere 30-40 kadın cemaatin namaz kıldığını belirtti.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) zamanında da kadın imamların var olduğunu iddia eden Khankan, "Dinde cinsiyet değil, dini bilim karar vermeli."dedi.

Cuma namazlarında 3 kadın imamın görev yaptığını belirten Khankan, Türkiye'den de ilgi gördüklerini, İslamiyeti seçen Danimarkalılarla birlikte 800 kişilik bir destek grubunun var olduğunu kaydetti. Khankan, imam olarak islamofobiyi yıkmak, kadınların haklarını korumak, evlenmelerini kendi kararlarıyla yapmaları gibi İslami olduğunu iddia ettiği ancak islama aykırı olan çözümlerle ilgilenen birer 'hizmetkâr' olduklarını ifade etti.

Müslümanların tevhid’den uzaklaştıklarını öne süren Khankan, başımızı secdeye koyduğumuzda tüm egolarımızdan nasıl ayıklanmış olunuyorsa, Allah’ın yarattıklarını sevmek zorunda olunduğunu ve ataerkil uygulamalardan çok Kuran’ın uygulanmasının önemine dikkat çekerek İslam'ın kabul etmediği feminist söylemlerde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekrem Aslan
Ekrem Aslan - 9 ay Önce

İlmi ve Medeni cesaretinden dolayı tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241