banner279

İnsanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dan Yaratıldılarsa Neden Dört Tane Kan Grubu Var?

İnsanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dan Yaratıldılarsa Neden Dört Tane Kan Grubu Var?

İnsanlar Hz. Adem ve Hz. Havva’dan Yaratıldılarsa Neden Dört Tane Kan Grubu Var?

Bu sorunun cevabını anlamak için önce kan gruplarını belirleyen genetik faktörleri hakkında biraz bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kan gruplarını belirleyen üç çeşit gen vardır: A, B ve 0. Her insan bu genlerden bir tane annesinden, bir tane de babasından alır ve iki tane gene sahip olur. A ve B genleri baskındır, yani bu genler her koşulda aktiftirler. Diğer taraftan 0 geni çekinik gendir, baskın gen yanına gelirse etkisiz olur. Bu durumu birkaç örnekle açıklayalım, diyelim ki bir kişi annesinden A genini, babasından 0 genini almış olsun, o durumda bu kişinin kan grubu A olacaktır, 0 geni etki etmeyecektir. Diğer taraftan bu kişi hem anne hem babasından 0 genini alırsa, bu kişinin kan grubu 0 olacaktır. Son olarak annesinden A, babasından B alırsa, iki gen de baskın olacağından kişinin kan grubu AB olacaktır. Anne ve baba çocuklarına sahip oldukları iki genden sadece birini geçirirler. Bu bilgiler ışığında 4 kan grubunun iki kişiden çıkıp çıkamayacağı konusuna göz atalım.

Varsayalım ki Hz. Adem’in kan grubu A olsun ve iki geni “A ve 0” olsun. Hz. Havvanın genleri “B ve 0” olsun, dolayısı ile bu durumda Hz. Havva’nın kan grubu B olacaktır. Şimdi Hz. Havva ve Hz. Adem’in dört çocuğu olduğunu var sayalım. Birinci çocuk babadan da anneden de 0 genini almış olsun, bu çocuğun kan grubu 0 olacaktır. İkinci çocuk babadan A, anneden 0 genini almış olsun, onun kan grubu A olacaktır. Üçüncü çocuk babadan 0, anneden B genini almış olsun, onun kan grubu B olacaktır. Son olarak dördüncü çocuk babadan A, anneden B genini almış olsun, onun ise kan grubu AB olacaktır.

Sonuç olarak iki kişiden dört kan grubu çıkması mümkündür. Hatta dört kan grubu çocuklarda ortaya çıkmayıp, torunlarda bile ortaya çıkabilir. Tüm insan ırkının iki kişiden gelmiş olduğu düşüncesi dört kan grubu olması ile uyumludur.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 12:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrullah
Şükrullah - 3 yıl Önce

Kan gurubuna çözüm buluşunuzda! Bunlar nasıl çoğaldılar onada bi çözüm öneriniz varmı. Enses ilişki olmadan.....

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140