banner279

Bir Keçi Kuran’dan Eksiltme Yapabilir mi?

Bu hadis ve taşlayarak öldürmeyi (recm) savunan diğer Kuran ve mantık ile çelişkili hadisler, dinimize büyük zarar vermiştir. Bu hadislerle:

Bir Keçi Kuran’dan Eksiltme Yapabilir mi?

Hadis: “Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmelerini emreden ayet Hz. Ayşe’nin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Hz. Ayşe onun gömülme işlemleri ile meşgulken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi, o sayfayı yedi. Böylece taşlayarak öldürme cezası Kuran’dan çıktı. Ama hükmü devam etmektedir.” (İbn-i Mace 36/194; Hanbel 3/61,5/131)

Bu hadis ve taşlayarak öldürmeyi (recm) savunan diğer Kuran ve mantık ile çelişkili hadisler, dinimize büyük zarar vermiştir. Bu hadislerle:

1- Kuran’ın zina edenlerle ilgili hükmü iptal edilmektedir.
2- Kuran’ın hükmüne ilaveten yeni bir hüküm getirilmektedir.
3- Kuran’ın eksik olduğu iddia edilmektedir.
4- Kuran’ı eksiltenin bir keçi olduğu gibi bir saçmalık savunulmaktadır.

Kuran’a göre insanlar sürekli akıllarını çalıştırmalı; gerek evrende, gerek kendi yaratılışlarında, gerekse Kuran’da Allah’ın delillerini görmelidirler. Akıllarını çalıştırmadan toplumdaki çoğunluğa, törelere, geleneklere, kabullere göre din oluşturanların hatalı olduğunu Kuran’dan anlıyoruz. Kuran’a göre Allah’ın nimeti olan akıl, evrenle ve evren ile hayatı değerlendirmede rehberlik eden Allah’ın kitabıyla mükemmel bir uyum içindedir. Bu uyumun bir parçası olan aklın dinle çeliştiğini söylemek, aklı bir kenara atıp dini anlamaya kalkmak, aklı çalıştırmada değil aklı kullanmamada erdem aramak, dine akılsızca uygulamaları sokanların ve din düşmanlarının tezidir. Dinde aklı aşan hakikatler vardır ama bunlar da akılla çelişmez ve dinin en anlaşılmayan konularında bile dinin getirdiği açıklamaların alternatifi olabilecek daha akılcı açıklamalar yoktur. Akıl dinle nasıl çelişir? Akıl Allah’ın bize
hediyesi değil mi? Kuran defalarca bize aklınızı çalıştırın demiyor mu?

”Allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır.” (Yunus Suresi, 100. Ayet)

Bu ayet “İslam” adına dinimize birçok uydurmaların sokulmasının temel bir sebebine dikkat çekmektedir. Kendi aralarında, Kuran‘la ve mantıkla çelişen yüzlerce hadisi bu yazıya sığdıramayacağımız için sadece bu örnek hadis ile yetindik. Bu keçi hadisini iyice düşünmemiz “aklını kullanmayanların üzerine yağan pisliği” daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Furkan
Furkan - 1 yıl Önce

Kuran in kesin olarak hukme bagladigi konuda daha zayif başka delil ile amel etmek delalettir.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140