banner279

ZORLUOĞLU, EĞİTİM TOPLANTISI YAPTI

Zorluoğlu, Van’ın eğitimdeki genel durumu ve 2017-2018 eğitim öğretim yılına yönelik hazırlıkların ele alındığı bir toplantı yaptı.

ZORLUOĞLU, EĞİTİM TOPLANTISI YAPTI
 Vanolay/Haber Merkezi

Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda, eğitimdeki mevcut durum, tam gün eğitim hedefine yönelik çalışmalar, Van’ın Türkiye’deki akademik başarısını artırma amaçlı çalışmalar, yatırım konuları, yeni eğitim-öğretim döneminde atılacak adımlar ve eğitim alanındaki projeler detaylarıyla ele alındı.
Toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye genelinde tam gün eğitime geçiş kararı aldığını hatırlatan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, Van’da da tam gün eğitime geçiş için yoğun bir çalışma yapılması talimatını verdiğini söyledi. 

Konuyla ilgili olarak başta kaymakamlar olmak üzere, milli eğitim müdürleri ve ilgili kurumlara büyük görev düştüğünü belirten Zorluoğlu, “Tam gün eğitime geçiş için eksikliklerin belirlenerek bir çalışma planı hazırlanmasını ilgililerden istedim. Kaç derslik ihtiyacı var? Arsa durumu nedir? Bu çalışmaları bir sonraki toplantıda ilçe ölçeğinde sizlerden dinlemek istiyorum. 2018-2019-2020 sonu itibariyle bu meseleyi büyük oranda çözmüş olmamız gerekiyor. Onun için çok süratle arsa teminini gerçekleştirerek, sonucunda da bu arsalara yapılacak yatırımlarla okulları tamamlayıp hizmete açmamız gerekiyor. 

İl ve ilçelerdeki uygun arsaları milli eğitime okul için tahsis edebiliriz. 90 yatırımımız var. 49’u devam ediyor, diğerleri ihale edildi. Kaymakamlar bu yatırımları yerinde görüp sorunları bize iletsinler. Van okul yatırımları konusunda çok geç kalmış bir il. Bunda önceki belediyelerin çıkardığı sorunlar en önemli sebep ancak hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz. Mazeret har zaman bulunabilir. Hiçbir mazeret işimizi düzgün yapmamıza engel olamaz” şeklinde konuştu.

Eğitim yatırımları konusunda işleri geciktirmeyi kabul etmeyeceğini dile getiren vali Zorluoğlu, “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), milli eğitim müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, belediyeler ve kaymakamlar olarak işbirliği içerisinde çalışarak ancak bu işin altından kalkabiliriz. Ben takip ediyorum. Bu yatırımların süratle tamamlanması hususunda eksikliği ve ihmali olan arkadaşlarla yolumuza devam etmeyeceğiz” dedi.

Eğitim konusunda Van’ın Türkiye başarı sıralamasında en alt sıralarda yer almasının kabul edilemez olduğunu anlatan Zorluoğlu, “Eğitim konusundaki başarısızlıkta vali, kaymakam, müdür…  İlgili kim varsa sorumlu olduğunu hissetsin. Bu hepimizin en öncelikle meselesidir. Bu şehirde eğitim kalitesini artırmadığımız sürece, yaptığımız diğer hiçbir hizmetin kıymeti yoktur. Bir bütün olarak eğitimdeki kaliteyi artırmamız gerekir. Burada herkes taşın altına elini sokacak. Neden bizim başarımız düşük? Neden 75. sıradayız? Van’ın nüfusunun yarısı merkezlerde yaşıyor. Yüzde 70’i il ve ilçe merkezinde yaşayan bir kentin sıralaması neden 75’lik? Bu kabul edilir bir durum mu? Neden bu kadar gerideyiz?” ifadelerini kullandı.

Zorluoğlu son olarak şunları söyledi, “Van gibi yoğun genç nüfusa sahip bir şehirde mutlaka daha fazla çalışılması, daha fazla proje üretilmesi gerekiyor. İlçe milli eğitim müdürlüklerimiz, ilçelerindeki eğitim kalitesini artırmaya dönük projeler üretmeye gayret etsin. Bu yıl ilçelerimizdeki 300'e yakın okulumuzun tadilatlarını ve eksiklerini giderme noktasında büyükşehir belediyesi olarak inisiyatif aldık. Önümüzdeki yıl bunu daha da artıracağız. Gerek valilik, gerekse belediye olanaklarının büyük bölümünü eğitim için, iyi projeler için, fiziki imkânlarımızı geliştirmek ve güçlendirmek için kullanacağız. Burada eğitim camiasına açık çek veriyoruz. Eğitime daha fazla kaynak vereceğiz, daha çok zaman ayıracağız, daha çok ihtimam göstereceğiz ve sizlerle beraber, bu çıtayı yükseltmek için gayret göstereceğiz. Bu çerçevede sizler de biraz daha fazla mesai harcamalısınız. Allah yar ve yardımcımız olsun.”
Vali Murat Zorluoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıya, vali yardımcısı Mehmet Parlak ve İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin’in yanı sıra, ilçe milli eğitim müdürleri, milli eğitim müdür yardımcıları ile şube müdürleri de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241