banner279

YYÜ'de Turizm haftası paneli yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu tarafından Van'ın Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Etkinlik Programı kapsamında bu yıl 42.'si düzenlenen ''Turizm Haftası'' dolayısıyla, ''Van Turizminin Dünü ve Bugünü'' konulu panel gerçekleştirildi.

YYÜ'de Turizm haftası paneli yapıldı
 YYÜ Prof. Dr. Nihat Bayşu Konferans salonunda düzenlenen panele,  YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, TÜRSAB DAB Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, eski Turizm İl Müdürü İzzet Kütükoğlu, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan ve YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Y.O. Müdürü Prof. Dr. Faruk Alleddinoğlu katıldı.

       Panelin açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, turizmin öneminden ve Van İlinin turizm potansiyelinden ve tek ülke turistine bağımlı olmamanın gerekliliğine dikkat çekerek  “Ölmeden önce mutlaka Van görülmeli” dedi.  Battal Van Turizminin dününün ve bugünün çok etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Şunu süreklide ifade ediyoruz; Van çok farklı ve güzide bir kent. Türkiye'de şehirler değerlendirildiğinde, gruplandırma olursa Van 1. gurup veya A gurubunda  en önemli düzeyde yer alacak bir kent. Ancak bu algıyı biz ne kadar gerçekleştirip dünyaya tanıtabiliyoruz, ülkemize tanıtabiliyoruz. Bunu tartışmamız gerekiyor.  Bizlerde hep şunu konuşuyoruz; Van'ın sahip olduğu bu potansiyelin bu vizyonun bu güçlü kökleri çok eskilere dayalı tarihi dokusu ve dünyaya mal olmuş yapısı ile biz bunu dünyaya tanıtabiliyor muyuz? Bunu başarmak lazım. Bu tür paneller bunu tartışarak çözümler bulmamıza yardımcı oluyor. Panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

     Panelde Turizm eski İl Müdürü  İzzet Kütükoğlu Van turizminin geçmişinden bahsederek Eski Van şehrinin ayağa kalkması gerekliliğini vurguladı.

 

     Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Zeki Taştan ise yurt dışında yeterli tanıtımın yapılmadığı konusuna dikkat çekti.

   

    TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe İranlı turistlerin yaşadığı sıkıntılardan ve kokartsız çalışan rehber sorunlarından bahsettiği konuşmasının ardından Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, gelişen dünya turizmi ve Türkiye’nin bu trendin ne kadar gerisinde kaldığı konusuna değindi.

Panel soru cevap kısmı ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280