banner279

YYÜ'de “Ortak Yaşama Kültürü ve Felsefesi” paneli yapıldı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Türk Felsefe Derneği'nin işbirliği ile 'Ortak Yaşama Kültürü ve Felsefesi' konulu panel düzenledi. YYÜ, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü ve Türk Felsefe Derneği'nin Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelin moderatörlüğünü Doç. Dr. Hasan Çiçek yaptı. .

YYÜ'de “Ortak Yaşama Kültürü ve Felsefesi” paneli yapıldı


Türk Felsefe Derneği ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünün işbirliği ile yapılan panele çok sayıda akademisyen ve öğrenci iştirak etti.

Panelin açılış konuşmasını yapan YYÜ Van Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Hasan Çiçek, insan hayatının birlikte yaşamayı zorunlu kılan bir realitesinin olduğuna dikkat çekerek, “Aynı zamanda çok kültürlülük gibi bir realite de var. Farklılıkların çatışmaya dönüşmeden, insanların birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri, ortak yaşama kültürünün ve felsefesinin bilinmesiyle, yaygınlaşmasıyla mümkündür” dedi.

Panelde ODTÜ Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Prof. Dr. Celal Türer ve Doç. Dr. Gürbüz Deniz  birer konuşma yaptı. .

Prof. Dr. Ahmet İnam, yaptığı konuşmada,  birlikte yaşamanın hayat bulması için insanların mana sağlığının olması gerektiğini kaydetti. Birlikte yaşamanın canların bir arada yaşaması olduğunu ifade eden Prof. Dr. İnam, “Toprak,  toprağın imkanları ve imkanların paylaşıldığı düzende ancak ortak yaşamak mümkün olabilir” diye konuştu.

Prof. .Dr. Murtaza Korlaelçi  ise “Bir Arada Yaşamada Dinin Rolü” başlıklı konuşmasında insanın değerinden ve insanların eşitliğinden bahsetti.

Prof. Dr. Celal Türer'de toplumsal hayattan örnekler vererek, insanlarda ortak yaşama arzusunun gücünün olması gerektiğini belirten bir konuşma yaptı.

Doç. Dr. Gürbüz Deniz ise, birlikte yaşamanın imkanı üzerinde durduğu konuşmasında bir arada yaşamanın insani bir görev olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140