banner279

Yyü Rektörü Battal: Ayrılıklar; Birlik, Beraberlik ve Kardeşliği Tesis Etmeli

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ayrılıkların; birlik, beraberlik ve kardeşliği tesis edecek unsurlar olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Yyü Rektörü Battal: Ayrılıklar; Birlik, Beraberlik ve Kardeşliği Tesis Etmeli
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ayrılıkların; birlik, beraberlik ve kardeşliği tesis edecek unsurlar olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Battal, “Ayrılıklarımızı, uzlaşma aracı yapmamız ve birbirimize birlik beraberlik ve kardeşliği tesis edecek unsurlar olarak görmemiz lazım.” dedi.

YYÜ Öğrenci Konseyi ve Van Genç Memur-Sen Üniversite Teşkilatı işbirliğiyle 'Asrın Mütefekkiri Bediüzzaman Said Nursi' konulu bir panel düzenlendi. YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele; Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, araştırmacı Celal Huyut, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Rahmi Tekin'in yaptığı panel, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda açılış konuşması yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, öğrencilerden mutlaka Ihlas ve Uhuvvet risalelerini okumalarını tavsiye etti.

Ayrılıkların; birlik, beraberlik ve kardeşliği tesis edecek unsurlar olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Battal, "Özellikle içinden geçmiş olduğumuz bu son dönemlere üstadın penceresinden baktığımızda, neler yapmamız gerektiği hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla burada 500-600 kadar dinleyici var. Detayına indiğimiz zaman 500-600 farklı fikir var. Şu fikirleri şöyle biraz irdelediğimiz zaman, şurada hepimiz birbirimizi dövmeye başlarız veya birbirimize protesto etmeye başlarız. Ama tarihimizde bizi bir arada tutan, bize organik bağ olan, bizim inançlarımızı birbirimizle doğru diyalog kurmaya götüren üstat gibi büyük zatlar hep olmuştur. Işte bizim olaya böyle bakmamız lazım. Yani tüm ayrılıklarımızı uzlaşma aracı yapmamız ve birbirimize birlik beraberlik ve kardeşliği tesis edecek unsurlar olarak görmemiz lazım ki şunu ben hepinize bir baba, bir ağabey, bir kardeş edasıyla tekrarlamak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Kesinlikle Ihlas ve Uhuvvet risalelerinin okunması gerektiğine vurgu yapan Battal, “Defalarca kez okuyun. Orada göreceksiniz ki kardeşlik nedir? Sorunlar nasıl çözülür? Ihlas nedir? Bizi Allah'a götüren unsurlar nereden geçer? Kardeşlik unsurları nereden geçer? Huzur, güven, birlik ve dayanışma nasıl olur? Orada bunların hepsini göreceksiniz. O yüzden ben sizlere bunu tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Bediüzzaman Said Nursi'nin vefatının 54. yılı münasebetiyle düzenlenen panelde konuşan araştırmacı Celal Huyut da üstad Bediüzzaman'ın 1876 yılında Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde dünyaya geldiğini hatırlatarak, üstadın hayatından örnekler verdi. Van'ın Bediüzzaman için önemli bir ahenk noktası olduğuna dikkat çeken Huyut, "Sürgüne, Van'dan gönderildiği için Van, Bediüzzaman için önemli bir ahenk noktası ve önemli bir merkez. Bahsedeceğimiz bu insan, kaba sığacak, söze gelecek bir insan değil. Bütün ilimlerde görüş belirtmiş, bugün tıp adamlarının aciz kaldığı konuları anlatmıştır. Fizik, matematik ve kimyada konuları ele almış, bunların yanında insanlara dersler vermiştir. O, bunları yaparken fedakarlık ve ihlas içinde yapmıştır. Bir gün bile bir zekat almaması, hediye ve sadaka almaması, talebelerine 'almayınız' diye emretmesinin altında bu var. Üstadın ölümü anlattığı kitaplar okunduğunda, insan ölümü ister hale gelir. Insanın en fazla korkup çekileceği şey ölüm hissidir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, panele katılan öğrencilere Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinden 'Küçük Sözler' ve 'Gençlik Rehberi' kitaplarının hediye edilmesi ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241