banner279

'Yıllarca yatmaya hazırız'

Cuma günü çıkarıldıkları duruşmada tahliye edilen Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve BDP Eski Van İl Başkanı Cüneyt Caniş, BDP Van İl binasında geçmiş olsun dileklerini kabul etti.

'Yıllarca yatmaya hazırız'

KCK adı altında yürütülen operasyonlarda tutuklanan ve 10 ay Van F Tipi Cezaevi´nde tutuklu kaldıktan sonra Cuma günü tahliye edilen Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve BDP eski Van İl Başkanı Cüneyt Caniş´i tebrik etmek isteyen binlerce kişi BDP Van İl binasına akın etti. Oldukça yorgun oldukları gözlenen Kaya ve Caniş buna rağmen kendilerini ziyaret eden halkla uzun uzun sohbet etti. Kaya ve Caniş geçmiş olsun dileklerini BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Özdal Üçer, BDP Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ve BDP Van İl Başkanı Musa İtah ile birlikte kabul etti.
Van F Tipi Kapalı Cezaevi´nde 294 gündür tutuklu bulunan Kaya ve arkadaşlarının tahliyesi kentte büyük sevinç yaratırken, kararın ardından sokaklara çıkan Van halkı gece geç saatlere kadar tahliyeleri kutladı.
Kaya ve Caniş vatandaşlarla sohbet ettikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 29 Mart 2009 seçimlerinde elde ettikleri başarıdan sonra partilerine yönelik silahsız soykırım operasyonlarının başladığını ifade eden Kaya, "Bizim şiddetle hiçbir bağımız yoktu. Yasaları ihlal eden hiçbir bağımız da yoktu. Ama varsın bu siyaset değişecekse biz bundan memnuniyet duyarız. Biz yaklaşık 4 ay önce bunu söylüyorduk. O zaman yargı bunu kabul etmiyordu. Ama Türkiye´de ortak akıl yaratıldı. Biz tahliye edildik ama binlerce arkadaşımız bu operasyonlar kapsamında tutuklu bulunuyor. Umarım onlar da en kısa sürede özgürlüklerine kavuşurlar" diye konuştu.
 
"KARALOĞLU´NUN TAVRI İNSANİDİR"
Van Valisi Münir Karaloğlu ve AKP Milletvekili Ertuğrul Günay´ın sosyal paylaşım sitesi üzerinden geçmiş olsun dileklerini değerlendiren Kaya, "Tabi siyasetçilerin ve kamu temsilcilerinin geçmiş olsun dileklerini iletmesi normal bişey. Nezaketlerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Sonuçta siyasettir, farklı bakabiliriz dünyaya. İnsani bir tavır sergilemeleri normal ve kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.
 
"HENÜZ YOLUN BAŞINDAYIZ"
Çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaya, Kürt sorununun yüzlerce yılın hatası olduğunu ama şiddet sarmalından kurtulmak için 20 yıl geç kalındığını söyledi. Kaya, "Böyle de olsa en azından insanların bu çatışmalarda hayatlarını kaybetmeyeceğini düşünmek, böyle hayal etmek bize de mutluluk veriyor. Umarım bu süreç çok küçük hesaplara heba edilmez. Ama ortak aklı iyi görüyoruz. Şuanda hükümet kanadında çok somut bir yol haritası göremiyoruz. Fakat kullanılan dil, 3-4 ay önceye göre çok farklı bir üslup kullanılıyor olması, iyi niyet mesajları bizleri umutlandırıyor" ifadelerini kullandı.
Kaya konuşmasının devamında; "Bu operasyonlar ile partimizi bitirmeye çalıştılar. İddianamelerde bu çok açık ve net bir biçimde görülmektedir. Türkiye´de en dinamik muhalefet olan BDP bitirilmek istenmiş ancak halkımızın örgütlü mücadelesiyle bu bir kez daha boşa çıkarılmıştır. Biz de bu süreçte aynı zihniyetin talimatları ile tutuklandık. 10 ay hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulduk. Ama daha önce de söyledim gibi eğer ülkeye barış gelecekse biz yıllarca yatmaya hazırız. Bu yargılamalar siyasi saiklerle yapılmıştır ve dün Cumhuriyet Savcısı tahliye gerekçesinde bizim bu söylediğimizi teyit etmiştir. Biz hiçbir zaman şiddet olaylarına bulaşmadık, hep legal yollardan siyaset yapan insanlar olduk. Şimdi ülkemizde yeni bir süreç başladı. Sayın Öcalan 21 Mart´ta bu süreci resmen başlatmış oldu. Bu Türkiye için büyük bir şanstır. Aynı şekilde Başbakan´ın söylemleri de eskiye göre daha olumlu. Ülkemize barışın gelmesi için herkes elinden geleni yapmalıdır. Henüz herşey bitmiş değildir, sadece yolun başındayız. Barış için gidilecek daha çok yolumuz var. Artık tek bir can kaybımız olmasın." diye konuştu.

"MÜCADELEMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK"

BDP Van eski İl Başkanı Av. Cüneyt Caniş ise, tutuklamalarla kendilerinin yıldırılmaya çalışıldığını ancak mücadelelerinin artarak devam edeceğini kaydetti. Artık ne asker, ne de gerilla annesinin ölmesini istemediklerini dile getiren Caniş, "Biz tahliye olduk ama hala onbinlerce arkadaşımız içeridedir. İçine girdiğimiz bu olumlu atmosferde onların da serbest bırakılması gerekiyor ve bunun için de mücadelemizi sürdüreceğiz."
Haber: Oktay Candemir

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2013, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140