banner279

Yeni Köy Evleri Daha Sağlam

Köylerde daha önce malzeme olarak kerpiç ve toprak kullanılan yapılarda şimdi briketten cam yününe kadar pek çok yeni malzeme kullanılmaya başlandı.

Yeni Köy Evleri Daha Sağlam
Kış aylarının yaklaşmasıyla kışı yine çadır ve konteynırlarda geçirmek istemeyen depremzede köylüler, kendi imkanlarıyla küçük de olsa kışı içinde geçirecekleri evler inşa etmeye başladılar.

 

Geçtiğimiz yıl etkili olan depremlerin ardından evleri hasar gören köylüler, kendi imkanlarıyla inşa ettikleri evlerinde kullandıkları malzemeleri değiştirirken, uzun ömürlü ve sağlam olanlarını tercih etmeye başladılar.

 

Daha önce kalıplar içerisine yerleştirerek kuruttukları çamurla kerpiç elde ettiklerini ve bu kerpiçlerle kendilerine lazım olan her türlü barınağı inşa ettiklerini ifade eden köylüler, depremlerden dersler çıkardıklarını ve yeni inşa ettikleri yapılarda artık daha dikkatli olduklarını ifade ettiler.
Çatılarında izolasyon malzemesi olarak cam yünü kullanan köylüler briketlerin arasında da artık çamur yerine çimento kullanıyorlar. (Mahmut Aytekin-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2012, 20:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140