banner279

Yakılan Sazlıktaki Onlarca Kanatlı Hayvan Yandı

Muradiye ilçesine bağlı Ünseli beldesinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yakılan sazlıktaki onlarca kanatlı hayvan telef oldu.

Yakılan Sazlıktaki Onlarca Kanatlı Hayvan Yandı

Muradiye ilçesine bağlı Ünseli beldesinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yakılan sazlıktaki onlarca kanatlı hay Van telef oldu.

Edinilen bilgiye göre, Alpaslan Anadolu Lisesi yakınlarındaki Van Gölü kıyısında bulunan sazlık alan, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi. Erciş ve Muradiye ilçesinden gelen itfaiye ekipleri bataklık nedeniyle yanan alana ulaşamazken, yangın kendiliğinden söndü. Sazlıktaki onlarca kanatlı hay Van telef olurken, yaklaşık 3 bin metrekarelik alan tamamen yandı. Bölgede incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Van Şube Müdürlüğü'nden görevli mühendis Ercan Özcan, sazlığın büyük ihtimalle köylüler tarafından yakıldığı söyledi. Özcan, "Burayı yakmanın cezası dönüm başı 30 bin TL'dir. Şu an yakan şahıs veya şahıslar yok. Köylüler bunun farkında değiller. Yabani kuşların üreme dönemi, kaç tane kuş türü, kaç dönüm doğa alanını yaktıklarının ve zarar verdiklerinin bilincinde değiller. Sadece doğal olarak yangın kendisi durdu, eğer durmasaydı tamamen yanacaktı. Üreme dönemi olduğu için kontrol amaçlı olarak geziyorduk, yangını görünce hemen olay yerine geldik. Ama maalesef hiçbir şey yapamadık, iyi ki kendisi söndü. Bataklık olduğu için hiçbir araç giremedi. Yazıktır, köylü vatandaşlar böyle yerleri lütfen yakmasınlar" dedi.

Boy çizmeleri giyerek yangın yerine giren Ercan Özcan ve beraberindeki görevli, onlarca kanatlı hayvanın yandığını, yuvalarının ise tamamen yok olduğunu söyledi. -

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2013, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140