banner279

VOTAŞ' tan 30 bin meyve ağacı...

Van Organize Tarım İşletmeleri A.Ş 242 dönüm arazide ıslah çalışmaları başlatarak 30 bin meyve ağacının dikim startını verdi.

VOTAŞ' tan 30 bin meyve ağacı...
 Mevcut arazide dikili bulunan ve Anaç özelliği taşıyan verimsiz 7 Bin Meyve Ağacı sökülerek yerlerine 30 Bin verimli Meyve ağacı dikilecek.

      Votaş arazisi üzerinde yapılacak olan yeni Meyve ağacı dikimi ile ilgili açıklamalarda bulunan VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Karaman,’’ 7 Bin Meyve ağacının verimsiz olduğu için sökülüp yerlerinin islah edilip yerine 30 bin yeni meyve ağaçları dikeceğiz’’ dedi.

 

   ‘’Sökülen ağaçlar 10 yıldır meyve vermiyordu’’

     VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Karaman, ‘’Bahar ayların gelmesi ile birlikte Votaş arazisi içinde bulunan 7 Bin Meyve ağacının verimsiz olduğu için sökülüp yerlerinin islah edilip yerine 30 bin yeni meyve ağaçları dikeceğiz. Hali hazırda Votaş arazisinin üç ayrı bölümünde meyve ağaçları mevcuttur. Bir bölümü 26 dönüm, bir bölümü 36 dönüm, bir bölümü de 180 dönümlük arazilerde meyve ağaçları vardır. Maalesef bu meyve ağaçları dikildiği günden bu yana herhangi bir verim vermiş değil. 10 yıla yakın bir zamandır o meyve ağaçlarından meyve alınamamıştır. Fakat normalde meyve ağaçlarında 3 senede verim alınması gerekir’’ dedi.

 

     ‘’ Sökülen ağaçların yerine tam ve yarım bodur elma ağacı fidanı dikeceğiz’’

     VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Karaman, ‘’Votaş ekibi olarak İzmir’e bir ziyaret gerçekleştirdik. İzmir’de Votaş arazisinde meyve ağaçları dikimi ile ilgili iki tane Ziraat Mühendisi ile görüşmeler yaptık. Daha sonra bu Ziraat Mühendisleri arkadaşlarımız Van’a geldi ve Votaş arazisinde incelemeler yaparak bizlere bir rapor sundu. Sunulan bu raporda Votaş arazisi içinde yer alan meyve ağaçlarının anaç özelliklerini taşıdığı, meyve vermeyen ve hiçbir şekilde ticari bir geliri olmadığı bugüne kadarda verimsiz olmasının sebebinin zamanında yapılan yanlış fidan tercihi olduğunu söylediler. Bizde kış süreci bitip Bahar mevsimine girdiğimiz bu günlerde Ziraat Mühendisleri kontrolünde üç parseldeki anaç özelliğini taşıyan ağaçlarının tamamını söküp yerlerinin ıslahının ardından bir bölümüne tam bodur Elma, diğer iki bölümüne de yarı bodur elma şeklinde fidan dikimi gerçekleştirilecek. Bu üç bölüm araziye dikeceğimiz fidanların hem bakımı kolay hem de ticari yönü de fazladır. Yaptığımız uzun araştırmaların sonunda Elma ağacı fidanı dikemeye karar verdik, çünkü elma hem daha çok verimli hem stoklanabilecek bir meyvedir’’ dedi.

 

     ‘’VOTAŞ’ın Büyümesi İçin Çok Çabalıyoruz’’

    Karaman sözlerine devamla, ''Sonuçta Votaş Ticari bir kuruluştur ve kazanım olması gerekmektedir. Biz de çalışmalarımızı Votaş’ın kazanması adına yapmaktayız. Votaş’ın daha çok kar etmesi ve Votaş’ın işlevliliğini sürdürebilmesi adına böylesi bir çalışma yürütüyoruz. Sonuçta yerinden sökülen ağaçlar bir ormandan sökülmüyor. Ticari bir arsanın içinde bulunan ve ticari bir amaç için ekilmiş fakat verim alınamamasından dolayı yerlerine daha verimli meyve ağaçları dikilmek üzere sökülmüştür. Tarım İl Müdürlüğü’nün de Votaş arazisinde damlama dediğimiz sistem olan bir projesi var. Önümüzdeki üç sene için Tarım İl Müdürlüğü’ne bu projemizi sunduk. Bu projemiz Tarım İl Müdürlüğü tarafından desteklenirse o arazilerin sulama işini de damlama sistemiyle yapacağız. Yeni ekeceğimiz ağaçlar mavi sertifikalı olup Tarım İl Müdürlüğü’nün destekleriyle de şuan mevcut olan arazilere verim alabileceğimiz 30 bin yeni fidan dikimlerimizi gerçekleştireceğiz. Votaş arazisi üzerinde yaptığımız tüm çalışmalar Votaş’ın ilerleyen dönemlerde daha verimli bir hale gelebilmesi adına yapmaktayız. Bunu için de elimizden gelen tüm gayreti yapacağız'y ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280