banner279

VİDEO HABER - KOYUN BANYOSU YAYLACILARI SEVİNDİRDİ

Van’da yaylalarda bulunan küçükbaş hayvanlar için özel tasarlanan banyolukta ilaçlı suyla yıkatılan koyun ve keçiler, yaylacıları sevindiriyor.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yaylalarda bulunan küçükbaş hayvanlara banyo yaptırılıyor. Sıcaktan bunalan koyun ve keçiler özel tasarlanan banyolukta soğuk suyla rahatlarken ilaçlamayla da parazit ve kenelere karşıda korunuyor.  

Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından bölgede tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında küçükbaş hayvanlar için tasarlanan mobil koyun banyoluğunu çiftçilerin hizmetine sundu. 

Mahalle ve Yaylalara götürülen mobil banyoluklar parazit ve kene ile mücadelenin yanı sıra hayvan sağlığında da etkin rol alacak. Gürpınar İlçesi’nde bulunan 2 bin 450 rakımlı Norduz yaylasına mobil banyolukla giden ekipler, buradaki hayvan sahipleri ile bir araya geldi. 

Yaylaya kurulan mobil banyoluğun ilaçlanmasının ardından koyun ve keçilere sırayla banyo yaptırıldı. Sıcaktan bunalan hayvanlar hem serinledi hem de parazit ve kenelerden arındı.

Daha önce zor şartlar altında koyun ve keçilerini dere ve göletlerde banyo yaptırdıklarını kaydeden çiftçi İskan Yüksek, “Hayvanlarımızı hastalıklardan korumak için yılda 2 defa olmak üzere derelerde yıkıyorduk. Bu işlem çok meşakkatli ve yorucuydu. Sağ olsun Büyükşehir Belediyemiz buraya gelerek bu makine ile koyunlarımızı ilaçlı su ile banyo yaptırdı. Bu uygulamadan dolayı çok mutluyuz. Allah devletimizden razı olsun.” dedi. 

“YENİ GELİŞTİRDİĞİMİZ BİR MAKİNEYLE HAYVANLARI İLAÇLI SUYLA YIKIYORUZ”

Van’da 2 milyona yakın küçükbaş hayvan olduğunu belirten Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Harun Tutar, her bir makinanın 15 dakikada yaklaşık 100 küçükbaş hayvan yıkadığını söyledi.

Tutar, “Hayvan sahipleri daha önce koyun ve keçilerini birçok zahmetle derelerde kirli sularda yıkıyordu. Dolayısıyla da hayvanlar parazit kapıyordu. Bizde yeni geliştirdiğimiz bir makine ile hayvanları ilaçlı su ile yıkıyoruz. Bu makinaları Van’da 4 bölgeye yayacak şekilde yerleştirip muhtarlarımıza teslim edeceğiz. İnşallah artık çiftçilerimiz bu güzel hizmetten istediği zaman en iyi şekilde yararlanacak.” şeklinde konuştu.

KOYUN BANYOSU YAYLACILARI SEVİNDİRDİ

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140