banner279

VİDEO HABER-“DEPREM HAYATIMIZIN BİR PARÇASIDIR”

Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, Van depreminin 5. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programında konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, depremin hayatımızın bir parçası olduğunu söyledi.


Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Van depreminin 5. yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenledi.  AFAD İl Müdürlüğü yerleşkesinde iki bölüm halinde düzenlenen anma programı, Edremit TOKİ Camisi İmam Hatibi Muhammed Sincan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Türkiye konum itibariyle depremlere açık bir yer olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı; “Bizim ülkemiz Anadolu coğrafyası, Kafkasya coğrafyasıyla uzak doğudan gelen hatların kesiştiği bir yerde bulunması nedeniyle depremlere çok açık bir yerdir. Onun için bu afetle nasıl yaşayacağımızı öğrenmemiz lazımdır. Burada yaşadığımız acıların boyutlarını, bunun arkasında yapılanları Van’ımıza neler yaptığımızı, Van ile Türkiye’nin nasıl bütünleştiğini gördük. Hakikaten deprem toplumun bulunduğu yerde herkesi etkileyebilir. Sadece evi yıkılanlar, enkaz altında kalanlar etkilenmiyor, bütün bir şehir depremden etkileniyor. Çünkü altyapı çöküyor, evler sallanıyor, evler sağlam bile olsa insanların bu evlerin içerisinde girme psikolojileri ortadan kalkıyor. Dolayısıyla deprem, herkesi doğrudan bire bir etkileyen bir affettir. Bazı afetler büyük çaplı olsa bile lokal tesir bırakırlar ama deprem, etkileri bakımından çok yaygın bir etki bırakır. Dolayısıyla da daha uygun bir yapılanmanın mutlaka oluşturulması gerekir. Bugünde 2 depremde 644 insanımızı kaybettik, binlerce yaralılarımız vardı. Bir kez daha buradan canını kaybeden bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.” dedi.

“1999 depremimiz bize AFAD gibi bir kuruluşu kazandırdı”

17 Ağustos 1999 tarihinde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen depremi anımsatan Taşyapan, o yıllarda ülke olarak depremlere hazır olmadıklarını anlatarak, bunun üzerine AFAD gibi bir kuruluş kazandırıldığını dile getirdi.

Taşyapan, “1999 depreminden sonra Türkiye şu gerçeği gördü; hakikaten depremlere çok hazırlıklı değildik. Depo stoklarımız çok sıkıntılı, müdahale unsurlarımız yetersiz ve bunun üzerinde Türkiye’de bir seferberlik başladı. Bazen büyük sıkıntılar, büyük afetler içinden önemli fırsatları da doğururlar. Ülkemizde çok şükür bunlardan fırsatlar çıkarmaya yöneldi. 1999 depremimiz bize AFAD gibi bir kuruluşu kazandırdı. Bugün Türkiye’mizde afetlerde ve acil durumlara aniden müdahale gösterebilen hem gerekli kurtarmayı, hem de altyapı gibi durumlar kazandırdılar. Bu önemli bir kazanımdır. Ayrıca binalarımızı nasıl güvenli yapabiliriz, konusunda da büyük çalışmalar yapıldı. Yeni mevzuatlar düzenlendi, yeni yönetmelikler çıkarıldı, yeni birimler uluşturuldu ve yapılarımızı tekniğe uygun olarak daha güvenli yapabilme yollarını arar hale geldik ve çok şükür bunda da epey bir mesafe kat ettik.” diye konuştu.

“Van depreminde AFAD büyük bir rol üstlendi”

Van’da meydana gelen depremlerde AFAD’ın büyük bir rol üstlendiğini belirten Taşyapan, “Tabi bunların başarısı hepimizin anlayışına bağlı bir başarıdır. Sadece mevzuat çıkarmayla belli durumların kendine vazife edilmesiyle bu konuları da çözemeyiz. İnşallah bunun başarısı da zaman ilerledikçe de ortaya çıkacaktır. Van depreminde çok hızlı müdahaleler oldu. Kurumsal yapımızdaki iyileşmeler burada kendini gösterdi. AFAD büyük bir rol üstlendi ve içinde bulunduğumuz binamızın depremde yönetimin burada yapılması mantığıyla yapıldığı için ve ayakta kalmış olması nedeniyle de çok güzel faaliyetler icra etti. Bütün bir depremin yükü bu binada çekildi.” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Uçar ise Türkiye coğrafyasının önemli bir kısmının yüksek deprem tehlikesi altında olduğunu söyledi.

“Kamu kurumlarının iş birliği ile depremin yaraları en kısa sürede sarılmıştır”

Uçar, “Yapı stokunun durumu, tehlikenin derecesini artırmakta ve nüfusumuzun azımsanamayacak bir kısmı deprem riski altında yaşamaktadır. Van-Erciş merkezli 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğünde ki deprem ve hemen ardından 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli 5.6 büyüklüğünde ki deprem; Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilmiş olup bölgenin yapı stoku nedeniyle yıkıcı hasar yaratmış ve çok sayıda can ve mal kaybına yol açmıştır. Ardı ardına gelen bu iki depremde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 966 vatandaşımız yaralanmış, 283 vatandaşımız ise enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştır. Başta Başkanlığımız olmak üzere, bu elim olay anında ve akabinde, Devletin tüm kurum ve kuruluşları, STK’ları, özel sektör kuruluşları ve vatandaşlar bir afet anında yapılması gereken tüm eylemleri Büyük bir koordinasyon, işbirliği ve dayanışma ruhu ile yerine getirmişlerdir. Van ilimizde meydana gelen ve önemli can ve mal kaybına yol açan depremler sırasındaki müdahalede ve sonrasındaki iyileştirme faaliyetlerinde, en büyük rol, kuşkusuz AFAD’a düşmüş ve müdürlüğümüzün koordinasyonunda tüm kamu kurumlarının iş birliği ile depremin yaraları en kısa sürede sarılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Salondaki program, AFAD'da görevli eğitim uzmanı Taner Özkan'ın Hasan Ali Yücel İlkokulu Tuşba İlçesi 4 ve 8. Sınıf öğrencilerinin de aralarında olduğu katılımcılara deprem eğitimi verdi.

Program, daha sonra AFAD İl Müdürlüğü yerleşkesinde, düzenlenen deprem tatbikatıyla son buldu. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 23:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306