banner279

VEDAŞ’ın projesi ödüle hak kazandı

Türkerler Holding şirketlerinden Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), elektrikte kayıp-kaçağı bitiren projesi ile “Ar-Ge Başarı Ödülü” kazandı. VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol, VEDAŞ olarak Türkiye’nin kronikleşen bir sorununa çözüm üretmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu başarının takdir edilmesi bizi son derece mutlu etti” dedi.

VEDAŞ’ın projesi ödüle hak kazandı
  “3. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı”, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde ELDER ve Gazbir tarafından Ankara’da düzenlendi. Bilkent Otel’de düzenlenen çalıştay, üniversiteleri, teknokentleri ve Ar-Ge şirketlerini, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleriyle buluşturdu.

   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katıldığı organizasyonda 1. Ar-Ge Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Türkerler Holding şirketlerinden VEDAŞ, “Elektrik Dağıtım Şebekesinde Kayıp ve Kaçak Elektrik için Önleyici Çalışmalar” projesiyle ödül kazandı. Ödülü, VEDAŞ adına VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

   VEDAŞ Genel Koordinatörü Osman Akyol,  VEDAŞ olarak enerji sektöründe öncü projeler geliştirmeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) uygulamaya koyduğu projesiyle sektörün en kritik sorunlarından birine çözüm getirdi. Katkıları ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kazım Türker ve çalışmalarımızın her aşamasında hep en yakınımızda olan Enerji Grup Başkanımız Sayın Kaan Türker başta olmak üzere, bu projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu ödülün alınmasında emeği geçen; tüm birimlerimizde görev yapan en alt kademeden en üst kademeye kadar tam bir ekip olma azim ve kararlılığıyla çalışan tüm çalışanlarımızı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.”

 

    Kayıp kaçak oranı yüzde 65’ten 15’e indi

  VEDAŞ’a ödül kazandıran projeyle, yüzde 65 kayıp-kaçak yaşanan Van’ın Gevaş İlçesi’nde toplam 7 bin 665 abonenin sayaçları uzaktan açma kesme ve okumaya elverişli PLC sayaçlarla değiştirildi.

    Proje kapsamında abone sayaçları bağlantı direkleri üzerine monte edilerek müşterinin sayaca müdahale, sayaç öncesinde harici hat çekme gibi kaçak kullanım yöntemlerinin önüne geçildi.

   Kayıp-kaçağı önlemek amacıyla geliştirilen sistem, aboneye giden elektrik miktarını otomatik olarak kayıt altına alan bir sayaç vasıtasıyla merkeze iletiliyor ve buna göre ay sonunda abonenin gerçek tüketimi belirleniyor. Gevaş’ta başlanan pilot uygulamayla kayıp-kaçak oranı projenin uygulandığı Gevaş ilçesinde yüzde 15’lere düştü.Bölge Gazetesi Haber Merkezi


Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241