banner279

VASKİ'nin çalışmalarına övgü...

Gevaş İlçesi Belediye Başkanı Sinan Hakan, Büyükşehir ve VASKİ'nin çalışmaları ile alakalı yaptığı açıklamada, Kayyum ataması sonrasında hizmet alabildiklerini ve ilk kez bir destek ve hizmet ekibi olduğunu htiklerini açıkladı.

VASKİ'nin çalışmalarına övgü...
  Büyükşehir'in ilk yıllarda yanlış ellerde olmasından kaynaklı bir gelişme gösterilmediğinin altını çizen Hakan, “Kayyum öncesi büyük sıkıntılar yaşadık, daha sonra gelen yönetim ile sağlanan koordinasyonla yepyeni hizmetlere kavuştuk” dedi.

    Gevaş İlçesinin turistik bir ilçe olmasının önemine değinen Belediye Başkanı Sinan Hakan,  “39 muhtarlık, 30 binlik nüfusa sahibiz. Bunun 10 bini ilçe merkezinde yaşarken kalan kısmı ise kırsal alanlarımızda hayatlarını sürdürmektedir. 2014 yılı ile birlikte büyükşehir yasası geldi. Bu imkanlar yanlış ellerde olsa idi çok ciddi yanlışlara  meydan  verebilirdi. Büyük şehir yasası ile Büyükşehir ile VASKİ gibi kuruluşlara çok ciddi sorumluluklar yüklüyor.  Bu hizmetlerin başında su temel bir mesele ve  hayati bir konudur” açıklamasında bulundu.

   “Büyükşehrin çalışmaları kayyum öncesi yetersiz olduğu için ilçe belediyeleri olarak ciddi sıkıntılar yaşıyorduk" diyen Hakan, "Kayyum atamasıyla birlikte VASKi de yeni bir yapılanmaya gidildi. Yeni yapılanmayla birlikte sıkıntılar giderildi. Bunun güzel yanını sahada gördük" tespitinde bulundu.

 

   “YENİ VASKİ GENEL MÜDÜRÜ İLE YEPYENİ BİR HAVA YAKALADIK”

   Hakan,VASKİ'nin yeni yönetimi ile ilgili de görüşlerini belirterek, "VASKİ'ye Genel Müdür olarak Ali Tekataş'ın  gelmesiyle birlikte yeni bir hava geldi. 2017 yılı bizim için iyi geçti. Yıllarca büyük sıkıntı  olan işler 2017 yılında çözüldü. Gevaş sulak bir alanda suyu bol olan bir ilçemizdir, fakat 2017 yılı öncesi su problemleri yaşıyorduk. Gevaş'ta su problemi var dediğimizde kimse inanamıyordu. Ben her şeyden önce Genel Müdürümüz Ali beye ilçe şube müdürümüz Tevfik Ergenç'e gayretli çalışmalarında dolayı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

   Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, “Yeni yapılanmayla birlikte koordinasyon sağlandı nerde ne var ne gibi eksikler var bunların aktarımı yapılabildi. Aktif bir diyalogla çözüm önerileri kabul görünce programlı çalışmayla problemlerin hepsi çözüme kavuştu" dedi.

 

   ARTOS'UN DOĞAL SUYU GEVAŞ İLE BULUŞTURULDU

   Hakan, 2017 yılında yapılanlarla ilgili genel bir değerlendirmede bulunarak, Gevaş için VASKİ'nin hayati önemdeki hizmetlerine değinerek, “Pınarbaşı mevkiinde pınarların olduğu ve cazibesiyle ilçeye su verebilecekken suyu kullanamayan bir ilçeydik" diyerek yılların su özlemini dile getirdi.

   VASKİ yönetimi ile görüşülerek çözüme yönelik bir çalışma içine girildiğini belirten Hakan, “Gözümüzün önünde boşa akan bir su vardı. VASKİ ile görüştüğümüzde  2- 3 aylık gibi kısa süre içerisinde çözüme ulaştık. 7 km yeni hat çekildi kaynak yerleri yenilendi, hijyen ve güvenlik koşulları sağlanarak ilçe tertemiz suya kavuşturuldu” diyerek, memnuniyetini dile getirdi.

 

   VASKİ, 13 KM YENİ SU HATTI ÇEKTİ

   Hakan, Gevaş'ta Pınarbaşı su kaynağının ilçeyle buluşturulmasının yanı sıra yeni su hatlarının da çekildiğini hatırlattı ve ilçede 13 bin 600 metre yeni içme suyu hattı çekildiğini, bütün su depolarının elden geçirildiğini, 2017 yılında VASKİ'nin yaptığı en iyi işin Artos'un eteklerinde çıkan Pınarbaşı doğal suyunun ilçeye getirilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

   Gevaş'ta yaşanan bir diğer önemli sıkıntının kanalizasyon olduğunu söyleyen Hakan, bununla ilgili de çok büyük gelişmelerin yaşandığını “İlçe merkezinde hatta Selçuklu mezarlığı gibi tarihi mirasın olduğu yerleşim yerlerine yakın yerlerde yanlış hesaplardan kaynaklı kanalizasyon sıkıntıları yaşanıyordu. Koordinasyon kurulması ile birlikte bu sorunlarda giderildi. Toplamda 7 bin 500 metre kanalizasyon hattı çekildi. 20'ye yakın yerde kanalizasyon alt yapısı bitince biz üst yapı parke taşlarıyla yollarımızı yaptık.Yol çalışması yapmadan evvel Genel Müdürümüz ile Gevaş VASKİ ilçe müdürü Tevfik beye gidiyorduk. Planlarımızı söylüyorduk onlarda alt yapılarını yapıyordu. Arıtma tesisinde eksiklikler vardı onlar giderildi. Terfi merkezi ile sıkıntılarımız vardı VASKİ şubesi bununda üstesinden geldi. 20 mahallemizin su abonelik çalışması da tamamlandı. İlçe mahallelerimizde imar olmadığından alt yapı yapılamayan bazı yerlerimiz var. Bunu da Ali beyle istişare ederek farklı formüllerle çözmeye çalışacağız. 2018 yılında ilçe mahallelerimizdin bazı sokaklarında kanalizasyon çalışması olacak. Kırsal mahallelerimizde yani köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri için içme suyu ile alakalı lokal bir çalışma yapacağız. İşin büyük bir kısmını 2017 yılında yaptık” ifadelerini kullandı.

 

    BÜYÜKŞEHİR VE VASKİ'YE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR…

    Son olarak yapılan hizmetlerden dolayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'a teşekkür eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, “Sayın Valimizin ilk ziyaret ettiği ilçelerden biri Gevaş ilçesi olmuştur. Yeni geldiği dönemde VASKİ ile birlikte muhtarlarla toplantı yapıldı. Sorunların bir çoğu çözüm buldu.  Gerek VASKİ gerekse Büyükşehiri sonuna kadar gördük, htik. Sayın Valimize bu enerjisinden ve bize verdiği bu destekten dolayı ilçe halkımız adına sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.Bölge Gazetesi Haber Merkezi


Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241