banner279

VASKİ, adadan sonra mahallelere de su hattı çekiyor

Van Büyükşehir Belediyesi Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ’nin mega projelerinden olan Akdamar Adası’na su götürme hizmeti sahildeki yerleşim yerlerinde de ayrı bir sevinçle karşılandı. Suyun gelmesiyle birlikte yörede tersine göçün başladığı ve özellikle turizm sezonunda büyük artışın yaşanacağı belirtiliyor.

VASKİ, adadan sonra mahallelere de su hattı çekiyor
  Adaya göl altından hat çekilerek su verilmesi büyük takdir görürken, bu hattan su alan Dokuzağaç Mahallesi de 50 yıllık su sorunundan kurtulmuş oldu. Mahalleye verilen ek 1 km’lik su hattı ile birlikte susuzluk sorunu son buldu. Muhtar Müslim Erdem ekiplere teşekkür ederken, ayrıca suyu tersine göçü başlattığını söyledi.

  Mahallenin 50 yıllık su sorununu çözen VASKİ’nin bu hizmeti ile mahalleden susuzluktan dolayı göç edenlerin tekrar döndükleri ve bu hizmetten dolayı müteşekkir oldukları belirtildi.

   Adaya verilen suyun mahalleye tersine göçü başlattığını söyleyen Dokuzağaç Mahallesi Muhtarı Müslim Erdem, “Su sorunu bizim için büyük bir sorundu. Halk artık bu dertten dolayı buraları terk etmişti. Şimdilerde artık gidenler suyun geldiğini duyunca tekrar evlerine döndüler. Şeklinde konuştu.

  Yapılan hizmeti takdirle karşıladıklarını belirten Erdem, VASKİ ekipleri büyük başarı gösterdiler. Mahallenin 50 yıllık içme suyu sorunu çözüldü. Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu ile VASKİ Genel Müdürlüğü yaptığı sırada bu proje ile ilgilenen Ali Tekataş’a,  Genel Müdür Vekili Emrah Çayırlı ve VASKİ Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç ile ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

   VASKİ ekipleri Dokuzağaç Mahallesinde içme suyu hattının son 1 km’lik kısmını da bitirerek mahallenin tümüne hat çekmiş oldu. Akdamar Adası karşı sahilinde bulunan Dokuzağaç Mahallesi ayrıca turizm sezonunda büyük bir turist akınına uğruyor.

   VASKİ tarafından ilk kez uygulanan bir proje ile Akdamar Adasına göl altından Kıbrıs Modeli ile 4 km’lik hat çekilerek adaya suya kavuşturuldu. Aynı hattan çevrede ki yerleşim birimleri de faydalandı. Turistik açıdan da büyük katkısı olan su hattının çekilmesi ile bölgenin yeniden eski cazibesine kavuşması sevinçle karşılandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241