banner279

Vanlı Turizmcilerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Van`da faaliyet gösteren seyahat acenteleri, oteller ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının sorunları masaya yatırıldı.

Vanlı Turizmcilerin Sorunları Masaya Yatırıldı
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanlığının öncülüğünde yapılan toplantı Akdamar Otelinde gerçekleştirildi. VATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu`nun başkanlık ettiği toplantıya Van`da faaliyet gösteren çok sayıda turizm acentesi, oteller ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının yetkilileri katıldı. Turizmcilerin karşılaştıkları sorunların ele alındığı toplantıda bir konuşma yapan VATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kantarcıoğlu, düzenlenen toplantının turizme katkı sağlamak adına olduğunu söyledi.

 

`Otobüs Firmaları Uçak Bileti Satıyor`
Katılımcılar daha sonra sırayla söz hakkı alarak yaşadıkları sorun ve sıkıntıları dile getirdiler. İlk olarak sorunlarını dile getiren seyahat acenteleri yetkilileri, otobüs firmalarının uçak bileti satmalarını eleştirerek bundan bir an önce vazgeçmeleri gerektiğini belirttiler. Bu tür bir davranışın hem kendilerine hem de ilin turizmine darbe vuracağını dile getiren seyahat acenteleri yetkilileri, herkesin kendi alanında faaliyet göstermesi gerektiğini söylediler.

 

`Otogarda Yolcularımızın Bekleyeceği Bir Yerimiz Yok`
Daha sonra sıkıntılarını dile getiren otobüs firma yetkilileri ise otobüs firmaları arasında yaşanan haksız rekabetten şikayet ettiler. Bir rayiçlerinin olmadığını anlatan otobüs firması yetkilileri, VATSO`nun rayiç belirlemesini istediler.

 

Yaşanan depremin ardından ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle Van belediye Başkanlığı`nın otogarı kısmen kapattığını belirten firma yetkilileri, yolcularının bekleyeceği bir salonun olmadığını ileri sürdüler. Firma yetkilileri, "Belediye, yaşanan depremlerden dolayı otogarın ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle kısmen kapattı. Marketçi, çaycı binada hizmet verirken biz otobüs firmaları dışarıdan konteynırlarda hizmet veriyoruz. Gelen yolcularımız saatlerce bu soğuk havalarda dışarıda beklemek zorunda kalıyor. Bunun bir an önce çözülmesini istiyoruz" dediler.

 

Son olarak sıkıntılarını dile getiren otelciler ise otellerin birer fabrika konumunda olduğunu sabah açmaları halinde müşteri olsun olmasın o gün belli bir giderleri olduğunu kaydettiler. Her otelde ortalama 50-60 kişinin istihdam edildiğini de belirten otelciler, özellikle yaşanan depremden sonra Van`da otel sayısının hızla arttığına dikkat çekerek, "Daha önce doluluk oranı yüzde 65 olan oteller deremden sonra hızla artan otellerle birlikte bu yüzde 35`lere kadar düştü. Burada pastayı büyütmenin yerine mevcut pastayı bölmeye çalışıyoruz. Bu da hiçbir otelciye fayda sağlamayacaktır" denildi.

 

Van`da üs kurmak isteyen Bora Jet Hava Yolları`nın durumunun da görüşüldüğü toplantıda, Vanlı turizmciler her türlü manevi desteği verebilecekleri kaydettiler.

 

Kantarcıoğlu, VATSO olarak turizmcilerin yaşadığı her türlü sorun ve sıkıntıyı gündeme taşıyarak yetkililerle görüşme zemini hazırlamaya öncülük edeceğini söyledi. (Mahmut Aytekin-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2012, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140