banner279

Van'ın Büyükşehir Olması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin yasayı onaylaması Van'da sevinçle karşılanırken, meslek odası başkanları da bu sürecin iyi değerlendirilmesi konularında uyarılarda bulundular.

Van'ın Büyükşehir Olması

CumhurbaşkanıAbdullah Gül'ün 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin yasayı onaylaması Van'da sevinçle karşılanırken, meslek odası başkanları da bu sürecin iyi değerlendirilmesi konularında uyarılarda bulundular.

CumhurbaşkanıAbdullah Gül'ün 12 gün beklettikten sonra onayladığı yasa ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan VanTicaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, yerel yönetimlere büyük görevlerin düştüğünü hatırlatarak, sürecin mutlaka iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. Van'ın büyük bir deprem yaşadığını ve bunun akabinde kentin yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Nadiroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız yasayı onayladı. Tabi bunun bizlere çok avantajları olacaktır. Bu yüzden birlikte hareket edilmesi gerekmektedir. Hiçbir siyasi ve ideolojik görüş gözetilmeksizin beraber hareket etmemiz lazım. Ayrıştırmalarla bir yere varamayız. İlimiz bir de deprem mağduru, yeni yeni toparlanmaya başladı. Ekonomimiz de yeni bir ivme kazandı. Sanayi ve ticaret gelişme aşamasında, bunlar hepsi avantajdır. Birlikte hareket edersek Van 13 il içerisinde birinci olacaktır. Önceliğimiz bireysellikten toplumsal hareketlik olmalıdır. Böyle olursa başarıya ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

Van Ticaret Borsası (VATBO) Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak da, böylesi bir kararın Van'a hayırlı olmasını diledi. Yasanın onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Irak, oluşturulacak olan yeni kadrolarla ilgili uyarılarda bulundu. Büyükşehir belediyesi ile birlikte kentte de 3 yeni ilçe belediye başkanının seçileceğini anlatan Irak, "Burada partilere büyük işler düşmektedir. Partiler halkın benimsediği adaylarla yarışa girmelidirler. Adaylar belirlenirken mutlaka halkın görüşleri alınmalıdır. Çünkü şehrin yeniden yapılandırılması, yeni kurumların oluşturulması söz konusudur. Bunun için mutlaka liyakatli olan şahısların yönetime getirilmesi son derece önemlidir. Diğer taraftan ise her nimetin külfeti olduğu gibi büyükşehir olmanın da hepimize getirdiği sorumluluklar ve yükümlülükler olacaktır. Bu ilde yaşayan halk olarak hepimiz üstümüze düşeni yerine getirmeliyiz. Büyükşehir olmakla birlikte vatandaşın gerek mağduriyetini önlemek gerekse de iyi planlanabilmek için mutlaka oluşturulacak kadrolar uzman ve liyakatli kişilerden oluşturulmalıdır. Ayrıca sivil toplum örgütleri ile meslek kuruluşları da sürece dahil edilmelidir" dedi.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faruk Alpaslan ise, büyükşehir olmanın büyük sorumluluklar yüklenmek olduğunu ifade ederek, bunun için büyük düşünmenin gerektiğini vurguladı. Burada günü birlik yaşamların dışında bu şehir için alınacak kararların en az 100 yıl öncesi düşünülerek yapılması gerektiğini anlatan Alpaslan, "Kararlar her sektörü düşünerek alınmalı. Sadece şehir merkezi değil bütün il mücavir alanlarına kadar düşünmemiz gerek. Sorunları tespit edip buna göre elemanları yetiştirip büyükşehirlerde bu kadroları eğitime tabi tutmalıyız. Yeterli derecede insanları gönderip bu kadroları Kayseri, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır gibi büyükşehirlerde eğitmeliyiz. Büyükşehir belediyesinin sorumlulukları, yükümlülükleri olduğu kadar yetkileri de fazlalaşıyor. Bunları iyi kullanan bir yönetim şekli ile Van'ı yeniden yapılandırma şansı doğmuştur. Daha modern, daha Çağa uygun binaların inşa edilmesi Van'ın modernleştiği anlamına gelmelidir. Önce kazanç elde edilecek, istihdam oluşturulurken Van'ın modernleşmesi için de yatırımcıyı buraya çekmek, burayı cezp etmek, bölgesel zenginliklerimizi ortaya koymamız, komşu ülkelerle avantajımızı çok iyi değerlendirip sabır ile götürmemiz gereken bir hal alıyor. Bu nedenle çalışmaları yürütecek azimli arkadaşlarımızın olduğuna inanıyorum. Büyükşehir oluşumunu büyük düşünmemiz, büyük işler yapmamız vesileyiyse çalışmamız ve herkesin üzerine düşüne yapması gerektiğini inanıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140