banner279

Vangölü TV’de konuşan Güler: Fuarcılık turizm sektörünün lokomotifi

Vangölü TV Genel Yayın Koordinatörü Baki Karaca’nın sunduğu Ana Haber Bülteni’nin stüdyo konuğu, uzun yıllar Van’ın ekonomisine ve kalkınmasına büyük katkı sunan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi bizde de koronavirüsün hayatın bir parçası haline geldiğini ve onunla yaşamayı öğrenip mücadele edilmesin gerektiğine dikkat çeken Güler; “Fuar şehirlerin kalkınması ve istihdamı için bir nevi tanıtım diye biliriz. Eğer bir şehirde fuarlar yapılıyorsa demek ki o şehirde sanayi, kalkınma, turizm var. Fuar yapılan şehir kalkınmış veya kalkınmaya müsait şehirlerdir. 2019 yılında tabiri caiz ise Van fuarları süper lige çıkmıştır. Marka haine gelmiştir. Pandemi sonrası Van yine aynı ivmeyi yakalayarak eski haline gelecektir” dedi. Güler yayında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

VAN FUARCILIK ALANINDA HANGİ NOKTADA?

“Her fuar bir projedir. Van’ın 1990 yılından başlayan bir fuar serüveni vardı. 2010 yılında devir aldığımızda Van’da bir tek fuar vardı. Şuanda 11 fuar var. Bu bir algıdır, insanların bunu içselleştirmesi lazım. Çünkü Van’da fuarlar belli bir noktaya kadar geldi. Özellikle ziyaretçi anlamında insanlar fuarlardan ne beklediklerinin bilincine vararak, bu noktada da iyi bir yol aldılar. Bu konuda da 2018-2019 yılına baktığımız zaman kaliteli ürünlerin ve görsellerin daha iyi olması açısından esnafın bu konuda işi içselleştirdiğini ve katılımı önemsediğini görüyorum. Bu durum bizi Türkiye’de belli bir yere getirdi.

VAN’IN FUARCILIK KONUSUNDA HANGİ SEKTÖRLERİ MARKALAŞMALI?

Bu konuda öncelikle Van’ın stratejik konumunu düşünmek gerekir.250 milyon nüfusa ve 3 ülkeye hitap ediyor. Biz tarım potansiyeli o bir şehiriz ama bunu turizm olarak ilerlemek istiyoruz. Bunun dışında demir yolu, kara yolu ve hava yolu olarak iyi bir konumdayız buralarda da ilerlemek istiyoruz. Bizim asıl amacımız bacasız sanayi olan turizm konusunda ilerlemek ancak fuarlarda bize gelen geri dönüşlere baktığımız zaman sanayi konusunda ilerlememiz gerektiğinin farkına varıyoruz. Van özellikle güneş enerjisi konusunda çok bir potansiyele sahip yenilenebilir enerji konusunda yatırımcıyı da Van’ a getirmek istiyoruz. İnşaat ve belediye ekipmanları alanında d start verdik. Pandemi sonrası bizim bölgemizim çok iyi rağbet göreceğini inanıyoruz. 10 yıldır yaptığımız turizm fuarının bu yıl 11’cisin düzenleyerek çalışmalarımıza başladık.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİ İÇİN FUARCILIK SEKTÖRÜ NE YAPIYOR?

Fuarcılık turizm sektörünün lokomotifi. Ancak sadece bu sektörü değil ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek gibi birçok sektörü de etkileyen fonksiyona sahip. Van fuarlarının istediği gibi bir ivmeyi yakaladığına dair düşüncelerimiz devam ediyor. Yerelde yeterli deste göremiyoruz. Biz de ulusaldan yani dışarıdan destek almaya başladık. Şimdi de yereldekiler ‘biz varken dışarıdan firma getirmeyin’ Vangölü T angölü TV’de konu de konuşan Güler: F an Güler: Fuarcılık turizm sekt cılık turizm sektörünün lokomotifi örünün lokomotifi diyorlar. Bu bizim için güzel bir gelişme her şey zamanla yerine oturuyor.

FUARCILIK KONUSUNDA SİYASİLERDEN BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

Fuarlarda Süleyman Güler’e sahip çıkmalarını istemiyoruz. Eksikliğimiz varsa söylemeleri gerekiyor. Kısacası biz herkesin Van’ın fuarlarına sahip çıkmasını istiyoruz. Eğer Van’a bir ekol oluşturulacaksa bu sadece bizimle olmaz, farklı düşüncelere de ihtiyacımız var Örneğin; bir turizm fuarımız var ve Türkiye’deki 3. Büyük fuar, bunu ayakta tutmamız için bizim yalnız kalmamamız gerekir. Belediyelerden, STK’lardan yardım bekliyoruz. Hep isteyen taraf olmak da istemiyoruz”. Kaynak : Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140