banner279

Vangölü Aktivistleri: ‘İskele Sahil Parkı kullanıma açılsın!’

Vangölü Aktivistleri Platformu tarafından, İskele Sahil Parkı’nın yeniden kullanıma açılması için “Van’a sahip çık” sloganıyla kampanya başlatıldı.

Vangölü Aktivistleri: ‘İskele Sahil Parkı kullanıma açılsın!’

2019 yılında Van’ın farklı sorunlarıyla ilgili gerçekleştirdikleri etkinliklerle dikkat çeken Vangölü Aktivistleri Platformu üyeleri, geçen yıl TCDD tarafından feribot iskelesi yapılacağı gerekçesiyle kısmen kazılan, ancak yarım bırakılan İskele Sahil Parkı ve yolunun yeniden kullanıma açılması için kampanya çalışması başlattı.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Aktivistler, sosyal medya üzerinden, yetkilileri de etiketleyerek, İskele Sahil Parkı’nın kullanıma açılmasını talep ettiklerini ifade etti. 

“Van’a sahip çık” sloganıyla yapılan bu paylaşımlarda, şu ifadeler kullanıldı:

“Van Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile Van'ın en güzel yerlerinden biri, halkın dinlendiği ve turistlerin uğrak yeri olan İskele sahil Parkı’nın tekrardan halkın kullanımına açılmasını talep ediyoruz. Erek Dağı, Van Kalesi ve Van şehrinin, Van Gölü'nde en iyi izlendiği, her Vanlının nefes aldığı, soluklandığı, misafirlerini gezdirdiği yer olan İskele Sahil Parkı’nın eski halini aratmayan şekilde yeniden dizayn edilmesini talep ediyoruz.”

KAHVE TOPLANTILARINA DEVAM

Aktivistler ayrıca, geçen yıl olduğu gibi bu sene de ilk talepleri olan İskele Sahil Parkı’nın kullanıma açılması konusunda kahve toplantıları yapma kararı aldı.

Kahve toplantılarında yol haritası belirlenerek, konunun yetkililere taşınması amaç ediniyor. 

Platform üyeleri, geçen yıl düzenledikleri benzer toplantılarda, özellikle eski Devlet Hastanesi yeri, Akdamar Adası ve eski Tekel binası konularında önemli aşamalar elde etmişti.

PARK YERİNE GAR TEPKİ ALMIŞTI

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl, ‘Demiryolu Feribot Projesi’ kapsamında İskele Sahil Parkı’nın bir bölümünde yeşil alan kaldırılarak, yeni gar ve yol yapımı çalışması başlatılmıştı.

Bu durum ise vatandaşların ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden olmuştu.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner306

banner241