banner279

Van'dan Suriye'ye 2 Tır Yardım

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin (AFAD) başlattığı 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası kapsamında Van’dan 2 TIR dualarla Suriye’ye uğurlandı.

Van'dan Suriye'ye 2 Tır Yardım
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) başlattığı 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası kapsamında Van'dan 2 TIR dualarla Suriye'ye uğurlandı.

AFAD tarafından başlatılan ve birçok sivil toplum kuruluşunun desteklediği proje kapsamında 40 Kimse Yok mu Şube'sinden 50 TIR bugün yola çıktı. Van Kimse Yok mu Şubesi de yardıma 2 TIR'la destek verdi. TIR'ları yolcu eden Kimse Yok mu Van Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çalımlı ve gönülleler, dualar eşliğinde TIR'ları uğurladı. Uğurlama esnasında gazetecilere açıklama yapan Başkan Çalımlı, TIR'ların 19 Şubat Çarşamba Günü Kilis üzerinden Suriyeli mültecilere ve Suriye'de oluşturulan çadır kente ulaşacağını söyledi. Aynı anda Van, Erzurum, Afyonkarahisar, Konya, Kayseri, Sakarya, Gaziantep ve Bolu merkezlerinden savaş mağduru Suriyelilere 50 TIR insani yardım malzemesi gönderildiğinin altını çizen Çalımlı, "19 Şubat Çarşamba Günü, Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Kimse Yok mu gönüllülerinin katılımı ile Öncüpınar Sınır Kapısı ve Suriye sınırı arasında oluşturulan tampon bölgesindeki çadır kente ve Suriyeli mültecilere dualarla uğurlanacak. 300 ton un, 25 ton süt ve 200 ton kuru gıda, 3 bin kişilik hijyen paketi, giyim malzemesi, ayakkabı olmak üzere yaklaşık 4 milyon liralık 50 TIR yardım malzemesi başta çocuk ve kadınlar olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak" dedi.

Kimse Yok Mu'nun Suriyeli savaş mağdurlarının ilk günden itibaren yanında olduğunu belirten Başkan Çalımlı, "Kimse Yok Mu, 117 bin Suriyeliye 50 milyon liranın üzerinde yardım ulaştırdı. Suriyeli mültecilere yardımlarını her geçen gün artırarak devam eden Kimse Yok Mu, son yapılacak 50 TIRla birlikte toplam 300 TIR yardım malzemesini Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmış olacak. 2012 Eylül ayından itibaren Kilis'te kurulan gezici AŞ evinde günlük 4 bin kişiye sıcak dağıtım da yapılıyor. 17 bin Suriyeliye 3,5 milyon TL nakdi yardım kampanyası ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ortaklaşa proje yürüten Kimse Yok Mu, Suriyelilerin her daim yanında" şeklinde konuştu. - VAN

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280