banner259

Van’dan Filistin’e destek mesajları…

Ak Parti Van İl Başkanlığı tarafından gerçekleşen yürüyüşle, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı kınanırken, yürüyüşe katılan yüzlerce kişi Filistin’e destek oldu. Ak Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, ABD’nin söz konusu girişimiyle BM’Yİ, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını belirtti.

Van’dan Filistin’e destek mesajları…

   Ak Parti’nin 81 ilde Filistin’e destek yürüyüşü ve ortak basın açıklaması Van’da da eş zamanda yapıldı. Ak Parti teşkilatı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, ellerindeki bayraklarla Sanat Sokağı’na kadar yürüyerek, ‘Katil ABD’, ‘Katil İsrail’, ‘Filistin Halkı Yalnız Değildir’ şeklinde sloganlar attı.

   Yürüyüş sonrası Sanat Sokağı’nda bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, ülkenin 81 şehrinde AK Parti İl Başkanlıkları tarafından yürüyüş ve ortak basın açıklaması yapıldığını belirterek, “Bu basın açıklamalarından biri de şu anda Van’da yapılıyor. Ak Parti teşkilatı olarak Filistin’de yaşanan bu elim olayları kınamak için bir araya geldik. Müsaadenizle bu ortak açıklamayı okumak istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değil. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’Yİ, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil, açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir” dedi.

 

  “BU TÜR ADIMLARDAN KAÇINILMASI ŞARTTIR”

    Atılan bu tür adımlardan kaçınılması gerektiğini söyleyen Türkmenoğlu, “Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

   “KUDÜS’TE DENGENİN BOZULMASI BÜYÜK SORUNLARI TETİKLER”

  Başkan Türkmenoğlu, açıklamasına devamla, “Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

 

   “İSTİKRAR, KUDÜS’ÜN BARIŞA KAVUŞTUĞU ZAMAN SAĞLANABİLİR”

    Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracaklarını ifade eden Kayhan Türkmenoğlu, “Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir” diyerek, sözlerini “Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” şeklinde sonlandırdı.

   Açıklamanın ardından Ramazan Ayı arifesinde Filistin’e böylesi zulümleri reva görenlere beddualar yağdıran Türkmenoğlu, “Bu zulmü yapanları Allah kahr-u perişan etsin. İslamiyetle şereflendiğimiz için Rabbbimize hamd ediyoruz” dedi.

   Türkmenoğlu, Cumartesi günü Kurtuluş Parkı önünde birçok STK ile birlikte büyük bir miting gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

  Bölge: Bişar Ulutaş

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner247

banner140

banner255

banner141