banner279

Van'daki 'Yargısız İnfaz' davasında beraat

Van'ın Çaldıran ilçesinde 2009'da yakalanan iki PKK'li ile bir sivili öldürmek suçundan yargılanan emekli Albay Vecihi Halil İyigün ile 17 kişi, 'Yargısız İnfaz' davasından beraat etti.

Van'daki 'Yargısız İnfaz' davasında beraat
Van'ın Çaldıran ilçesinde 2009'da yakalanan iki PKK'li ile bir sivilin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak yargılanan emekli Albay Vecihi Halil İyigün ile 'kanunsuz emri yerine getirdikleri' iddiasıyla 17 kişinin yargılandığı davada, sanıkların beraatine karar verildi.

Güvenlik gerekçesiyle Van'dan Ankara'ya nakledilen davanın Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasına, İyigün'ün de arasında bulunduğu 18 sanık, bazı müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Kararı açıklayan mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye azmettirme” suçlarını oluşturacak yeterli delil olmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

İddianamede İyigün, Çaldıran'da yakalanan iki PKK'li ile PKK'lilerin kaçırdığı ileri sürülen kişiyi öldürme emri vermekle, diğer 17 sanık ise kanunsuz emri yerine getirmekle suçlanıyordu. (Murat Dalgın-İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241