banner259

Van'da Uludere Protestosu

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 2 yıl önce Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan olayın yıldönümü nedeniyle Van'da protesto eylemi gerçekleştirildi.

Van'da Uludere Protestosu

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 2 yıl önce Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan olayın yıldönümü nedeniyle Van'da protesto eylemi gerçekleştirildi. Van'da protestocular ellerinde temsili 34 siyah tabut taşıyarak yürüdü.

BDP Van İl binası önünde toplanan, aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP'li yöneticilerin de bulunduğu yaklaşık bin kişi omuzlarına 34 temsili siyah tabut alarak yürüyüşe geçti. Abdullah Öcalan'ın son yayınlanan fotoğrafı ve sözde PKK bayrakları da taşıyan kalabalık, PKK ve Öcalan lehine slogan atarak Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Feki Teyran parkına geldi. Burada BDP Van Milletvekili Özdal Üçer yaptığı konuşmada, Uludere olayının üzerinin kapatılarak suçluların adalet karşısına çıkarılmadığını ileri sürdü. Milletvekili Üçer, "Bu katliamın tek sorumlusu o pilotlar değil. Bu katliamın sorumlusu hükümettir başbakandır. Kürtlerin kanını akıtmak, canlarını yakmak yetmezmiş gibi söylemleriyle duygularıyla da alay edilmiştir. 'Biz onların tazminatlarını veririz' diyorlar. Bu acıyı sadece Şırnak değil tüm dünya ve Türkiye yaşıyor. Biz hiçbir katliamı unutmadık, unutmayacağız unutturmayacağız" dedi. 

Konuşmanın ardından toplanan 5 dakikalık oturma eylemi yaparak olaysız dağıldı. - Van

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner247

banner140

banner255

banner141