banner307

Van’da “Size Savaş Yaptırmayacağız” yürüyüşü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)Van İl Örgütleri öncülüğünde 30 Temmuz saat 18.00’da “size savaş yaptırmayacağız” şiarıyla bir yürüyüş yapılacak. Yürüyüşle ilgili basın açıklaması yapan HDP Van İl Eş Başkanı M. Veysi Dilekçi, yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Van’da “Size Savaş Yaptırmayacağız” yürüyüşü
 Haber: Fazıl ERÜŞ

Van’da HDP ve DBP il örgütleri öncülüğünde büyük barış yürüyüşü yapılacak. Birçok Sivil Toplum Örgütü’nün de destek vereceği yürüyüşe HDP Van Milletvekilleri ve Belediye Eş Başkanlarının da katılacağı kaydedildi. 30 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’da İki Nisan Kavşağından Feqiyê Teyran parkına kadar düzenlenecek olan yürüyüşe ilişkin HDP ve DBP Van İl Örgütleri ortak bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Dilekçi, yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

“TÜRKİYE HALKLARI İNADINA BARIŞ DİYOR”

Halklara, kan, gözyaşı ve ölüm dayatıldığını dile getiren Dilekçi, “ AKP’nin çözüm sürecini bitirmek için başlattığı imha ve inkar operasyonlarının sonucunda sadece 10 gün içinde 50’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Savaşın bu ülke halklarına bir şey kazandırmayacağı ortadayken halklarımıza dayatılan savaşa karşı barış mücadelesini daha da yükselteceğiz. AKP’nin kirli savaş hesapları halklarımızın barışa olan inancıyla bozulacaktır. Eğer onların tankı, topu, TOMA’sı ve türlü türlü silahları varsa halklarımızın da barışa olan özlemi ve tutkusu var. Sizin kirli hesaplarınıza karşı Türkiye halkları inadına barış diyor. Savaşa olan tutkunuzu meşrulaştırmak için HDP’ye yönelttiğiniz ithamlar nasıl 7 Haziran’da barışa yenildiyse, önümüzdeki dönem içinde de yenilmeye mahkûmdur. Operasyonları PKK’ye yaptığınızı iddia ediyorsunuz ama dün gece yaptığınız ev baskınlarında il yöneticisi arkadaşımız Herdem Acar hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Yöneticilerimize yönelik bu hukuksuz uygulamaları buradan bir kez daha kınıyoruz. 30 yıllık çatışma sürecinde Demirel, Erbakan, Çiller ve Ecevit bu ülkeye barışı değil savaşı dayattıkları için kaybettiler, bugünde siz kaybedeceksiniz. Bu yüzden diyoruz ki gittiğiniz yol; yol değil. İmralı tecridinden vazgeçin, son on gün içinde tutukladığınız yüzlerce arkadaşımızı serbest bırakın ve müzakere masasına geri dönün. Bunu hala yapma şansınız var”dedi.

 “YÜRÜYÜŞE KATILIM ÇAĞRISI”

Bu ülkeye barışı getirecek olan temel unsurun halkların mücadelesi olduğuna dikkat çeken Dilekçi, “ Halklarımız ortak bir direniş ruhuyla barışı sağlayacaktır. Bu çerçevede bizlerde ‘Size savaş yaptırmayacağız’ şiarıyla sokaklara çıkıyoruz. Savaşa karşı barışı savunmak için en demokratik ve meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Onlar sırtlarını kirli odaklara dayarken, biz yine sırtımıza halklarımıza dayayacağız. Bu nedenle 30 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’da milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız, STÖ  temsilcilerimiz ve halkımızla birlikte  İki Nisan Kavşağından Fegiyê Teyran parkına kadar gerçekleştireceğimiz barış yürüyüşle ‘Size savaş yaptırmayacağız’ etkinliklerimizin startını vereceğiz. Bunun yanında tüm halkımızı her akşam saat 21.00’da tencere tava çalarak siyasi soykırım operasyonları yapmaya çağırıyoruz. Tüm halkımızı barışı korumak için tüm halkımızı 30 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’da İki Nisan kavşağına bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi - Fazıl Erüş
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner312

banner140

banner306