banner279

Van'da 'Şehadet ve Şehitlik Gecesi'

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Van Şubesi tarafından düzenlenen 'Şehadet ve Şehitlik Gecesi' konulu program büyük ilgi gördü.

Van'da 'Şehadet ve Şehitlik Gecesi'

Anadolu Gençlik Derneği (Agd) Van Şubesi tarafından düzenlenen 'Şehadet ve Şehitlik Gecesi' konulu program büyük ilgi gördü.

Bir düğün salonunda organize edilen program, Kur'an Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. AgdVan Şube Başkanı Nazım Yakup'un açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterisi eşliğinde şubat şehitlerinden Şehid Metin Yüksel, Ömer Muhtar, Abdülaziz Rantisi, Şeyh Ahmet Yasin, Malkom X, Hasan Elbenna ve Şeyh Said'in hayatından kesitler sunuldu. Hemen akabinde sahne alan ilahi grubu, birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Programa konuşmacı olarak katılan yazar Nurettin Şirin, şehitler ve şahitlerin yolunu sürdürmenin önemine değindi. Şirin, "Kur'an'dan söz edeceksek Fatiha Suresi'nden söz etmemiz gerekir. Fatiha Suresi'nden söz edeceksek 'sıratal müstekıym'den söz etmememiz gerekir. 'sıratal müstekıym'den söz edeceksek şehitlerden, sıddıklardan söz etmek zorundayız. Şehitleri yad etmek, ibadet hükmündedir. Bizler şehitleri hakkıyla yad edersek onların mirasını, mücadelesini ve yolunu unutmadan, terk etmeden ve bu şehitlerimizin mirasını taşıma sorumluluğunu yerine getirirsek, o zaman biz 'sıratal müstekıym'in ışıkları olan peygamberleri, sıddıkları, salihleri ve şehitleri anmış oluruz. Unutmayalım ki şehitleri anmak, onların emanetine sahip çıkmakla mümkündür" dedi.

"ŞUBAT AYI ŞEHADET AYIDIR"

Şubat ayının şehadet ayı olduğunu ve birçok İslam şehidinin bu ay içerisinde şehadet şerbeti içtiğini hatırlatan yazar Şirin, "Şubat ayı şehitler ayıdır. Bu ayda niceleri Allah'a verdikleri sözleri yerine getirerek rablerine kurban olarak ulaşmışlardır. Şehit Hasan El-Benna'nın 'Gayemiz Allah'tır. Yolumuz cihaddır. Anayasamız Kur'an'dır. Önderimiz Hz. Muhammed Mustafa'dır. Allah yolunda şehit olmak en büyük arzumuzdur' demişti. Eğer bizler Hasan El-Bennaları unutursak; İslam devletiymiş, İslam kanunuymuş, Allah'ın şeriatıymış bunlardan vazgeçmiş ve bu defteri kapatmış oluruz. Batının ve emperyalizmin hizmetine sunulmuş bir İslam'ın şehit ve şahit anlayışı ne olabilir ki? Eğer Ahmet Yasinlerin ve Şikakilerin şehadetlerini baktığımızda Allah'ın ayetlerini hatırlamıyorsak, yazık bizlere. Bu şehitlerin kanlarıyla bize öğrettikleri şunlardır. Siyonizme karşı mücadele etmeniz ve Kudüs'ü kendi davamız olarak görmemizdir" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından sık sık getirilen tekbirler, okunan marş ve dualarla program sona erdi. - Van

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2013, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140