banner279

Van'da savcı 10 derneğin kapatılmasını istedi

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun" Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onanmasından hemen sonra Van Cumhuriyet Savcısı Canip Cihangir, 10 derneğin kapatılması için harekete geçti.

Van'da savcı 10 derneğin kapatılmasını istedi
Kürt işadamlarına yönelik hazırlanan ve BDP’nin “Varlık vergisi” ile “soykırım yasası” olarak tanımladığı, yine birçok çevrenin sivil toplum örgütlerini hedef alacağı yönünde eleştirdiği “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun" Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onanmasından hemen sonra savcılar harekete geçti. Van Cumhuriyet Savcısı Canip Cihangir emniyetin yaptığı araştırmalar neticesinde gizli tanık beyanlarına dayandırarak hazırladığı iddianame ile aralarında kadın dernekleri ve Kürtçenin gelişmesi için kurulan derneklerin de bulunduğu 10 derneğin PKK ile bağlantılı faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle kapatılması talebinde bulundu. Savcılığın iddianamesi Van Asliye Hukuk Mahkemesi’nce de kabul edildi. 

Savcılık Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Demokratik Hukuk ve Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER), Van Göç Sorunlarını Bilimsel Araştırma ve Kültür Derneği (Van GÖÇ-DER), Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER), Van Kadın Derneği (VAKAD), Van Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Özgür Toplum Derneği, Yeni Mahalle Özgür Halk Derneği, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) Van Şubesi ile Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği'nin fesh edilmesini istedi. 

Derneklerle ilgili açılan davanın ilk duruşması önümüzdeki günlerde Van Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.diha

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2013, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140