banner279

Van’da Ramazan için alınan pandemi tedbirleri açıklandı

Van Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 12.04.2021 tarih ve 2021/17 sayılı kararı yapılan toplantı sonrasından açıklandı.

Van’da Ramazan için alınan pandemi tedbirleri açıklandı

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu kararlar Van Valiliği tarafından resmi Web adresinden yayımlandı.

TOPLU İFTARLAR YASAKLANDI

Van Valiliği alınan kararları şu şekilde ifade etti, İlimiz sınırları içerisinde; Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren hiçbir etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir. İftar/sahurlarda misafir kabul etmemel konusunda vatandaşlarımıza cami, belediye hoparlörleri ve kolluk araçları vasıtası ile sık sık duyuru yapılacaktır.

CAMİLERDE TERAVİH NAMAZLARI KILINMAYACAK

Teravih namazları evde kılınacaktır. Teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiğ vatandaşlarımıza sık sık duyurulacaktır.

PİDE ÜRETİMİ İFTARDAN BİR SAAT ÖNCE SONA ERECEK

Fırınlarda; Pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacaktır. İftar saatine kadar sadece satış yapılabilecektir. Ancak iftard sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.

RAMAZAN AYI BOYUNCA MANGAL YASAKLANDI

Ramazan ayı boyunca ilimiz genelinde; Mesire ve ören yerlerinde, Park ve bahçelerde, Baraj ve gölet kenarlarında, Cadde, sokak, yol, yol kenarlarında, Sahipsiz boş alanlar ile açık ve kapalı ortak kullanım alanları gibi her türlü halka açık yerlerde, semaver, mangal, cızb mısır, ciğer, kestane vb. ürünlerin etkinlikleri ve satışları yapılmayacaktır.

ÇİĞ KÖFTE AÇIKTAN SATILMAYACAK

Ramazan ayı boyunca ilimiz genelinde çiğ köfte satışı; Açıktan çiğ köfte satışı yapılmayacaktır. Lokanta, restoran, market ve çiğ köfte salonlarında satışı yapılabilecektir. Bu işyerlerinde hijyen kuralları çerçevesinde daha önceden paketlenmiş hazır bir şekilde satışı yapılabilecektir.

TÜRBE VE MEZARLIK ZİYARETLERİNDE YENİ ÖNLEMLER

Ramazan ayı boyunca yapılacak türbe ziyaretlerinde yetkili birimlerce gerekli önlemler alınacaktır. İftar saatinin en az 3 saat öncesind itibaren belediyeler tarafından toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayıları arttırılacaktır. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarl ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için; Mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacaktır. Fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

SEMT PAZARI VE AVM’LER BELLİ SAYIDA MÜŞTERİ KABUL EDECEK

Ramazan ayı süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak; Başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbirler alınacaktır. AVM’ ler de, 10 m2 en fazla 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabul edilecektir. Semt pazarlarında, pazarda bulunan esnaf sayısının en fazla 2 katı kadar müşteri kabul edilebilecektir.

FIRSATÇILAR VE KURAL İHLALİ YAPANLARA GÖZ YUMULMAYACAK

Ramazan ayında fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacaktır. Salgının yayılım hızının kontrol altınd tutulması için; Alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimleri eksiksiz uyacaktır. Dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim yapılacaktır.

SÜRÜCÜ KURSLARI UZAKTA EĞİTİM YAPACAK

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kurslarının teorik dersleri zaruri durumlarda uzaktan eğitim şekli ile yapılabilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ben
Ben - 10 ay Önce

Ramazan davulcularına yasak yok mu akşam saat 12 de çalmaya başlıyorlar saat 4 de kadar bu ne ya lütfen bunlara düzenleme sayın vali

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140