banner279

Van’da organ bağışı ile ilgili çalışmalar sürüyor

Van Sağlık Müdürlüğü Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü İsmail Öner, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası dolayısıyla Sağlık Müdürlüğü, Kamu Sağlık Hizmetleri Şubesi organ bağışı Koordinatörlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle organ bağışına dikkat çekmek amacıyla, insanların organ bağışı konusunda daha bilinçli olması için çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Van’da organ bağışı ile ilgili çalışmalar sürüyor
 Öner, Organ Bağışı ve Nakli haftasında vatandaş ve okul öğrencilerinin bilinçlenmesi için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini, Organ Bağışı ve işleyişi koordinatörü İsmail Deniz ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi  öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. Hilmi Demirkıran tarafından okul öğrencilerine seminer vererek Organ Bağışı ve Naklinin önemi anlatıldığını, Organ Bağışı yapmak isteyenlerin kayıtları alınarak Organ ve Doku Bağış Kartı verildiğini belirtti.

   Son üç yılda Van’da 872 organ bağışı gerçekleştirdiklerini,  bunu en kısa sürede iki bine çıkartmayı hedeflediklerini ve bu konuda yapılacak çalışmalarda stantlar kurarak herkesi organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak için halkı davet ettiklerini belirtti.

  Türkiye geneli olarak organ bağışı yapan kişi sayısının 2016 yılı içerisinde 209 bin 568 olduğunu ifade eden Öner, Van ili bağışçı sayısının ise 872 olarak tespit edildiğini kaydetti.

  Öner, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağış oranları düşük seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. Bu sebeple her yıl 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası olarak çalışmalar yürütülmekte, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Okullarda ve bazı kurumlarda çeşitli seminerler verilerek öğrenciler i bilgilendirmekte organ bağış stantları ve broşürler dağıtılmakta gönüllü olanlardan organ bağışı almaktayız. Ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde İl Sağlık Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde kullanılan Organ ve Doku Bağışı konusunda hassasiyetle çalışmalar yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

    Programa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Bengü Araz, okul yöneticileri ve organ bağışı koordinatörlüğü ve öğrenciler katılımda bulundu.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140