banner279

Van’da her dört haneden biri geniş aileden oluşmakta

Türkiye İstatistik Kurumu “İstatistiklerle Aile 2015” verilerini açıkladı. Bu verilere göre, Van’da her dört haneden birinin geniş aileden oluştuğu belirtildi.

Van’da her dört haneden biri geniş aileden oluşmakta
 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Van Bölge Müdürü Özer Coşğun’un verdiği bilgilere göre; Kentte 194 bin 395 hanehalkı bulunduğunu, bunun yüzde 64,9’u çekirdek aileden, yüzde 24,9’u geniş aileden oluştuğunu açıkladı.

Hanehalkının bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabildiğini belirten Coşğun, “Aile ve hanehalkı kavramları, Türkiye'de aile yapısını inceleyen sosyologlarca çok uzun zamandır birbirinin yerine kullanılmaktadır. Aile, evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Hanehalkı ise aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabilmektedir.” dedi.

TRB 2 bölgesi İstatistiklerle Aile 2015 oranını açıklayan Coşğun, “Van’da 194 bin 395 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 64,9’u çekirdek aileden, yüzde 24,9’u geniş aileden, yüzde 8,2’si tek kişilik hanehalkından, yüzde 2’si ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır. Muş’ta 69 bin 933 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 61,2’si çekirdek aileden, yüzde 27,3’ü geniş aileden, yüzde 9’u tek kişilik hanehalkından, yüzde 2,5’i ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır. Bitlis’te 62 bin 496 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 64,5’i çekirdek aileden, yüzde 23,8’i geniş aileden, yüzde 9,5’i tek kişilik hanehalkından, yüzde 2,2’si ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır. Hakkâri’de 40 bin 278 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 58,6’sı çekirdek aileden, yüzde 29,5’i geniş aileden, yüzde 8,5’i tek kişilik hanehalkından, yüzde 3,3’ü ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır.” şeklinde açıkladı.

Van’daki hanelerin yüzde 6,6'sında yalnız bir ebeveyn ve çocuğun yaşadığını belirten Coşğun, “Türkiye'deki toplam hanehalklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; yüzde 1,6'sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2'si ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Nüfusumuzun ise yüzde 1,1'i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, yüzde 4,6'sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşamaktadır. Van’da bulunan toplam hanehalklarının yüzde 6,6’sı yalnız bir ebeveyn(anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,4’ü baba ve çocuklardan, yüzde 5,3’ü anne ve çocuklardan oluşmaktadır.  Muş’ta bulunan toplam hanehalklarının yüzde 5,9’u yalnız bir ebeveyn(anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,3’ü baba ve çocuklardan, yüzde 4,6’sı anne ve çocuklardan oluşmaktadır.  Bitlis’te bulunan toplam hanehalklarının yüzde 5,7’si yalnız bir ebeveyn(anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,2’si baba ve çocuklardan, yüzde 4,4’ü anne ve çocuklardan oluşmaktadır.  Hakkâri’de bulunan toplam hanehalklarının yüzde 6,8’i yalnız bir ebeveyn(anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,2’si baba ve çocuklardan, yüzde 5,5’i anne ve çocuklardan oluşmaktadır.” dedi.

Van tek kişilik hane oranı en düşük olan üçüncü il oldu

Türkiye’de tek kişilik hane oranında Diyarbakır ve Batman’dan sonra Van’ın izlediğini söyleyen Coşğun, “Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu yüzde 22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van izledi. Tek kişilik hanehalkı oranında Hakkâri yüzde 8,5 ile sondan dördüncü, Muş yüzde 9 ile sondan yedinci ve Bitlis yüzde 9,5 ile sondan sekizinci sırada yer aldı.” şeklinde ifade etti.

Bölgede geniş aileden oluşan hane oranı oldukça yüksek

Coşğun, son olarak şu ifadeleri kullandı; “Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 29,5 ile Hakkâri ve yüzde 27,8 ile Ağrı izledi. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranında Muş ili yüzde 27,3 ile dördüncü, Van ili yüzde 24,9 ile dokuzuncu ve Bitlis ili yüzde 23,8 ile onuncu sırada yer aldı. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi.” diye konuştu.(İLKHA) 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241