banner279

Van'da Halk Sağlığı Haftası Etkinliği

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, 3-9 Eylül'ün Halk Sağlığı Haftası kapsamında sağlıklı bir yaşam için alışveriş merkezlerinde bulunan yürüyen merdivenlerin kullanılmaması konusunda vatandaşları bilgilendirdiler.

Van'da Halk Sağlığı Haftası Etkinliği

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, 3-9 Eylül'ün Halk Sağlığı Haftası kapsamında sağlıklı bir yaşam için alışveriş merkezlerinde bulunan yürüyen merdivenlerin kullanılmaması konusunda vatandaşları bilgilendirdiler.

Bir iş merkezinin giriş katında stant açan ve broşürler dağıtan Van Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, vatandaşlara 'Sağlık için hareket edelim' sloganı eşliğinde bilgiler sundular. Yürüyen merdivenleri kullanmak isteyen vatandaşlara uyarılarda bulunan sağlık personelleri, güzel bir yaşam için spor yapmalarını tavsiye etti. Yaptıkları faaliyet ile ilgili basın mensuplarına bilgiler veren Van Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Eker, 2001 yılından beri Sağlık Bakanlığı önderliğinde kutlanmakta olan 'Halk Sağlığı Haftası'nın temasının bu yıl Halk Sağlığı Uzmanları Derneği'nin katkıları ile 'Sağlık İçin Hareket Edelim' olarak belirlendiğini belirtti. Bu kapsamda sağlıklı yaşam için bir takım faaliyetlerde bulunduklarını anlatan Dr. Eker, "Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korumasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Kalp damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıklar, insan sağlığı ve kalkınmasına yönelik önde gelen tehditlerden birisidir. Bu dört hastalık dünyanın en büyük katilleri olup her yıl tahminen 35 milyon ölüme neden olmaktadır. Bulaşıcı olmayan hastalıklar önlenebilir niteliktedirler. Bunlar içerisinde fiziksel inaktivite, küresel mortalite için dördüncü önde gelen risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6'sından sorumludur. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeni olarak fiziksel inaktivite gösterilmektedir. Fiziksel inaktivite obezitenin önde gelen nedenlerinden birisidir. Enerji harcamanın kilit belirleyicisidir ve bu yüzden enerji dengesi ile kilo kontrolü için büyük öneme sahiptir. Obezite ise yine küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunu olup tüm dünyada her geçen gün artış göstermektedir. Obezite eğilimi özellikle çocuklar ve adolesanlarda alarm verici düzeydedir. Çocukluk çağı obezitesindeki yıllık artış giderek büyümektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241