banner279

Van'da 'Genç Bilaller' ezan okuma yarışması…

Anadolu İmam Hatip Liseleri Arası "Genç Bilaller" Ezan Okuma Yarışması, Edremit Mizancı Murat Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleşti. İpekyolu Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Van'da 'Genç Bilaller' ezan okuma yarışması…
              Program başlangıcında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Bişar Adıyaman konuşmalarını yaptı. Daha sonra kürsüye Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kıyasettin Kırekin teşrif etti. Kırekin, konuşmalarında "Bugün burada yapılan bir yarışma değil, bir şenliktir" dedi. 

      BÖLGE FİNALİ DİYARBAKIR'DA YAPILACAK
        Yarışmanın bölge finalinin, 12 Nisan da Diyarbakır ilinde icra edileceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü, "İnşallah orada ilimiz en güzel şekilde temsil edilir ve Türkiye finaline öğrencilerimizi göndermek istediğimizi belirtiyorum. Bu vesileyle gerçekten büyük bir coşku, büyük bir şevklebu program burada icra edilecek. Bu güzel şenlikten sonra Türkiye derecesine gidecek kardeşimiz deVan'ımızı en iyi şekilde temsil edecektir. Bu organizasyonu gerçekleştiren başta mesai arkadaşım Mustafa Danışman müdürümüze, koordinatör okul müdürümüze ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Tüm katılımcılara başarılar dilerim. Bugün burada tüm katılımcılar gönlümüzün birincileridir" dedi. 

               Programa 12 ilçeden öğrenciler katıldı. Ezan okunma sırası için kura çekimi yapıldı. Kura çekiminde okullar sıralandı. 

             Sahneye önce Mizancı Murat Şiir Ve Dini Musiki Grubu çıktı. Seslendirdikleri ilahiler ile büyük takdir topladılar. Yarışma başlamadan önce yarışmada önem arz eden kurallar sunucu tarafından hatırlatıldı. Öğrenciler sırasıyla kürsüye çıktılar. Öğrenciler ezanlarını saba, hüzzam, uşşak, rast, hicaz, segah ve nihavend makamlarında okudular. Yarışmaya 5 kişilik jüri heyeti öncülük etti.

              Jüri başkanı İl Müftü Yardımcısı Faruk Gürbüz ile beraber 4 ilçeAnadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri üye sıfatında katıldılar. Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Din Hizmetlerinden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman, İl Müftü Yardımcısı Faruk Gürbüz, İmam Hatip Lisesi Okul Müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.


          Program sonunda kürsüye çıkan İl Müftü Yardımcısı Faruk Gürbüz tüm katılımcıları ve öğrencileri tebrik etti. Gürbüz, "Hayırda yarışınız" sözü üzerine yarışıyoruz. Tüm katılımcılar kalbimizde birincidirler. Bugün burada genç Bilalleri karşılıyoruz. Günümüzde İmam Hatip Liselerinin sayısının bu kadar artmasından duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Tekrar emeği geçen herkesten Allahrazı olsun diyor, tüm katılımcıları tebrik ediyorum" dedi. 
Ezan Yarışmasında birinci olan Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ödülünü İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin'den aldı.

                İkinci olan Gevaş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ödülünü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman'dan aldı.
Üçüncü olan Erciş Tevfik ileri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ödülünü Mizancı Murat Anadolu İmam Hatip Lisesimüdürü Bişar Adıyaman'dan aldı. Program sonunda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140