banner279

Van'da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Ekonomi Bakanlığı ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Genel Sekreterliği organizasyonu gerçekleştirilen 'Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri' Van'da yapıldı.

Van'da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Ekonomi Bakanlığı ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Genel Sekreterliği organizasyonu gerçekleştirilen 'Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri' Van'da yapıldı.

Van'da ihracat seviyesinin yükselmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin ve ihracatın artmasına, dış ticaret ile ilgili öğrencilerin, firma ve kuruluşlarda çalışan elemanların, bu konudaki bilgi ve becerilerini geliştirmesi ve nitelikli eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen toplantı, 2023 hedeflerinin yer aldığı slayt sunumun izlenmesi ile başladı. Daha sonra kürsüye gelen Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Yazıcı, Ekonomi Bakanlığı'nın misyonu, vizyonu hedefleri konusunda bilgiler sundu. Konuşmalarını slayt sunum eşliğinde sürdüren Yazıcı, Ekonomi Bakanlığı'nın ülke ekonomisinin gelişmesine ve sosyal refaha katkı sağlanması amacıyla dış ticaret ve yatırımlara ilişkin politikaları geliştirerek uyguladığını belirtti. Ekonomi Bakanlığı'nın ülkenin ekonomik ve ticari alanda dünyada lider ülkeler arasında yer almasına öncülük etmek için uğraş verdiğini anlattı. Yazıcı, "Yürütülmekte olan çalışmalar ve projeler ise 2023 Türkiye ihracat stratejisi ve eylem planı, yatırım teşvik sistemi, destek programları, pazara giriş çalışmaları, girdi tedarik stratejisi ve ticaret anlaşmalarıdır. 2023 makro hedeflerimizde dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almak. Bu konuda 2023 Türkiye ihracat stratejimizin amacı 500 milyar dolar ihracattır. Bunun içinde 9 eylem alanı, 19 stratejik hedef, 72 stratejik eylem ve 74 performans göstergesi yer almaktadır" dedi.

Murat Yazıcı'nın destek programları, pazara giriş çalışmaları, hedef ülkeler, ülke masaları, ihracatta dönük üretim stratejisi, ticaret politikaları ve savunma araçları, ticaret anlaşmaları konularıyla da ilgili bilgiler sunmasıyla devam etti.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Mehmet Fatih Yüce'nin de Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve Turqualıty'nin desteklenmesi ile yurt dışı birim, marka ve tanıtım, AR-GE ve tasarım destekleri konusunda sunum yaptı.

Verilen kısa aranın ardından Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzman Yardımcısı Erkan Salur da, sunumunda uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, çevre maliyetlerinin desteklenmesi konularında bilgiler verdi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzman Yardımcısı Yavuz Selim Özden'nin de; ülke masaları, pazar araştırması, Irak pazarına ihraç imkanları konularıyla ilgili bir sunum yapmasıyla birlikte Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. M. Tayfun Gülle ise, iş dünyası için ticari bilgiye erişim konusunda bir slayt sunumun yapmasıyla toplantı sürdü. - Van

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241