banner279

Van’da balık ölümlerinin görüldüğü sularda numuneler alındı

Van Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Koçköprü Barajı ve Sarımehmet Barajlarında balık ölümlerinin olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi ekipleri tarafından bölgeye giderek, balık ölümlerinin görüldüğü sularda numuneler alındı.

Van’da balık ölümlerinin görüldüğü sularda numuneler alındı

Yapılan ilk incelemelerde barajların çevresinde ölmüş balık iskeletlerinin olduğu ve barajların kıyılarında balıkların su içerisinde sersemlemiş halde yüzdükleri ve bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı su seviyesinin düştüğü görüldü. Ayrıca Koçköprü Barajında suyun çekildiği yerlerde bazı cepler oluştuğu, bu ceplerde kalan sazan balıklarının öldükleri tespit edildi.

Sarımehmet ve Koçköprü Barajlarında yerinde yapılan analizlerde (PH, Çözünmüş Oksijen, Sıcaklık, İletkenlik, tuzluluk) herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını belirtildi. Barajların çevresinde yerleşim yerlerinin yoğun olmadığı, suya karışmış herhangi bir kimyasal atığın olmadığı belirlendi. Ayrıca barajlarda su ve balık numunesi alınarak incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine gönderildi.

Yapılan açıklamada, yerinde ölçülen parametre (PH, Ç.O, sıcaklık, tuzluluk, E. İ) değerleri sazangiller için uygun olduğu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalında yapılan Bakteriyal analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı, balıkların ölüm nedeninin ani su sıcaklık değişiminden dolayı, balıkların şoka girerek ölmüş olabileceği, ancak kesin ölüm nedeninin üniversitede yapılacak diğer su analiz sonuçlarından sonra belli olacağı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140