banner279

Van'da 529 Kişiye Verilen İdam Kararına Tepki

VİDEO İZLE, Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi Van Şubesi, Mısır’da yaşananları protesto etmek amacı ile Cuma namazı sonrası Hz. Ömer Camii avlusunda basın açıklaması düzenledi.

Mısır cuntası tarafından 529 kişi için verilen idam kararını protesto eden Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi Van Şubesi’nin düzenlediği basın açıklaması ile protesto edildi.Öğrencilerin ve vatandaşların da katıldığı protesto gösterisinde Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi Van Şubesi adına açıklamayı Hayati Beyde yaptı. Beyde başta batılı ülkeler olmak üzere Mısır’daki darbe yönetimine destek verenler ve sessiz kalanların, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve asli faili olacağını söyledi.“Haksızlık karşısında susmayacağız”
Beyde, haksızlık karşısında susmadıklarını göstermek için toplandıklarını söyleyerek, “Hz. Peygamber haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır diye buyuruyor. Bugün burada başta Mısır olmak üzere dünya üzerinde yapılan bütün zulümleri, haksızlıkları tel’in etmek, haksızlık karşısında susmadığımızı göstermek adına toplanmış bulunuyoruz. Filistin, Afganistan gibi İslam beldeleri işgal altında, orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Doğu Türkistan’da Müslümanlar öldürülüyor. Mısır’da bir hainin yaptığı katliamlara hukuki kılıf bulma adına bugüne kadar katlettiği insanlar yetmemiş gibi yüzlerce insanı idama mahkûm ediyor. Fakat batılı sömürgeciler dünyanın gözü önünde, halkın ve Hakk’ın temsilcileri katledilirken, sözüm ona demokratlar, özgürlükçüler yalnızca seyrettiler. Twitter’ın, Youtube’nin kapatılmasından büyük endişe duyan ikiyüzlü batı binlerce insanın katledilmesinden zerre kadar rahatsız olmaması sizce de manidar değimlidir” diye sordu.“529 kişinin idam kararı Mısır’daki direniş ateşini söndüremez?”
Mısır’da 529 darbe karşıtına idam ceza verildiğini hatırlatan Beyde “Kendi putlarını tek tek yiyen batılılar Mısır’da kuklalarının yenisini Mısır halkının başına diktatör olarak diktiler. Efendilerinin Adeviye’de öldürerek bitiremedikleri Esma’ları, üniversiteli gençleri zindanlara doldurdular. Meydanlarda iradesine sahip çıkan binlerce Mısırlıyı şehit ettiler. Yetmedi, İhvan-ı Müslimin’in faaliyetlerini yasakladılar ve yasa dışı ilan ettiler. Şimdi de iğrenç bir tiyatro oyununu hatırlatan sahte mahkemelerle Mısır’ın yiğit Müslümanlarını katletmek istiyorlar. Tek suçları adalet, tevhid, özgürlük istemek olan bu yiğit Müslümanları kadın erkek demeden, genç yaşlı demeden yüzer yüzer dünyanın gözü önünde idam sehpalarına gönderiyorlar. Darbe sonucundan yargılanması gerekenler Mursi’yi ve cunta karşıtlarını yargılamaya başladılar. Biz bu zihniyeti on yılda bir yapılan darbelerden tanıyoruz. Biz bu zihniyeti idam edebilmek için çocukların yaşlarını büyütenlerden biliyoruz. Biz bu zihniyeti 28 Şubat’ın yürütülen tanklarından biliyoruz. İhvanı Müslim’ini yani Müslüman kardeşleri ‘terör örgütü’ ilan etmek isteyen zihniyet bilsin ki ümmet yeniden diriliyor, ümmet dayanışması yeni baştan yazılıyor.” İfadelerine yer verdi.“529 kişiye verilen idam cezasını kınıyoruz”
İman eden, düşünen, özgürlüğe sevdalı olan, insanım diyen herkesi Mısır’daki zulme sessiz kalmamaya, bu zulüm karşısında çığlık olmaya davet ettiklerini belirten Beyde son olarak, “Özgürlük, adalet yalnız bizim değil bütün insanlığın hakkıdır. Bu kapsamda Mısır’da ‘Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek’ için cunta karşıtı gösteri yapan 529 kişiye idam cezası verilmesini kınıyor, uluslar arası arenayı oynanan bu trajikomedi karşısında artık harekete geçmeye davet ediyoruz. Bizler İslam ümmetinin bir parçası olarak batının demokrasi anlayışını hiçbir İslam coğrafyasında kabul etmiyoruz. Bu gayri hukuki idam kararını verenleri, kararlarını ve ağababalarını tanımıyoruz. Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da, katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, onurlu bir duruş sergileyen Mısırlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu Vanlı Müslümanlar olarak ilan ediyoruz” ifadelerini kaydetti.Basın açıklamasının ardından Mısır için toplanan imza kampanyasından sonra grup dağıldı. (Cihad Coşar Sedat Karatay-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241