banner279

Van'da 2. Hayat Boyu Öğrenme Fuarı

Van Valisi İbrahim Taşyapan ve eşi Nesibe Taşyapan, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘2. Hayat Boyu Öğrenme’ Fuarı’nın açılışına katıldı.

Van'da 2. Hayat Boyu Öğrenme Fuarı
 Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen fuarın açılış programında konuşan Vali Taşyapan, “Adına ister yaygın eğitim, ister hayat boyu öğrenme, ister halk eğitim merkezleri diyelim. Bu merkezlerimiz örgün öğretim çağı dışındaki bütün insanlarımıza tabiri caizse 7’den 70’e herkese eğitim veren kurumlardır” dedi.


       Hayat boyu öğrenme merkezlerinde herhangi bir konu sınırlaması olmadan, talepler ve usta öğretici temini doğrultusunda her konuda kurs açılabildiğini söyleyen Vali Taşyapan, buralarda eğitim verilerek insanların, piyasanın, esnafın ve sanayicinin taleplerinin karşılanabileceğini kaydetti. Esnek modelle halk eğitim merkezlerinin yıllardır faaliyet gösterdiğinin altını çizen Vali Taşyapan, “Gençlerimiz, özellikle meslek edinememiş bireyler, birkaç yıl içerisinde halk eğitim merkezlerinde bir mesleği yapar hale gelebilmektedir. Ama ne yazık ki buralarda eğitim alan arkadaşlarımızın edindikleri deneyimleri paraya dönüştürdüğünü söyleyemeyiz. Bunun üzerinde çalışmalı, burada üretilenleri piyasaya uygun hale getirip, insanların beğenisine sunarak, ticari bir faaliyete dönüştürmeliyiz. Bunu başaran ve iyi yerlere gelen kursiyerlerimiz de var. Hem yerel yönetimler, hem de merkezi idare olarak bizler, kendilerine uygun yerler, ürünlerini pazarlayabilecekleri mekânlar açmalıyız. Bu şekilde hem aile bütçesine hem ülke ekonomimize hem de elde edilen bilgi ve beceriyle hayata taşımaya katkı sağlamalıyız. İnşallah bu kurslar; bireylere, ülkemize ve ekonomimize katkı sağlar. Emeği geçenlere, usta öğreticilerimize, kursiyerlerimize ve onları bu kurslara gönderen anne-babalara teşekkür ediyorum” diye konuştu.


       13 ilçe halk eğitim merkezi ile 2 ilçede bulunan mesleki eğitim merkezlerinde yıl boyunca bin 487 usta öğreticinin istihdam edilerek 86 bin kursiyerin hayat boyu öğrenme merkezlerinden faydalandığını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise, bu merkezlerde üretime dayalı bir çalışma şeklinin ortaya çıktığını belirtti.
Konuşmaların ardından Vali Taşyapan ve eşi Nesibe Taşyapan ile protokol üyelerince fuarın açılışı yapıldı. Açılış sonrası Vali İbrahim Taşyapan ve beraberindekiler, fuar alanında her ilçe adına oluşturulan stantları gezerek, sergilenen ürünleri inceledi.


       Yıl boyunca hayat boyu öğrenme merkezlerine devam eden kursiyerlerin el emeği göz nuruyla ürettikleri ürünlerin sergileneceği fuar, üç gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.


     Fuarın açılışına Vali Yardımcısı Önder Can, ilçe kaymakamları, halk eğitim merkezi müdürleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241