banner279

Van’da, ‘1. Van Gölü Sempozyumu’ düzenlenecek

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Van'da düzenlenecek olan 1. Van Gölü Sempozyumu için hazırlık çalışmaları aralıksız bir şekilde sürüyor. 1-2 Haziran'da Van'da yapılacak olan sempozyumda Van Gölü tüm yönüyle masaya yatırılacak.

Van’da, ‘1. Van Gölü Sempozyumu’ düzenlenecek

Dünya ve Türkiye için önemli bir ekolojik değere sahip olan Van Gölü hakkında bilimsel verilere dayanan bir bilgi alanı oluşturacak sempozyum 1-2 Haziran tarihlerinde Van'da gerçekleştirilecek. T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenecek olan Van Gölü sempozyumu 1-2 Haziran tarihlerinde Hilton Otel'de yapılacak. Sempozyumda, Tarihsel süreçte Van Gölü, Van Gölü ve turizm, Van Gölü ve çevre, Van Gölü ve yerel yönetimler, Van Gölü ve ulaşım, Van Gölü ve sağlık, Van Gölü ve mekânsal yayılım, Van Gölü ve festivaller, Van Gölü ve kent yaşamı, Van Gölü ve biyolojik yapı, Van Gölü ve balıkçılık, Van Gölü ve fiziksel yapısı, Van Gölü ve depremsellik, Van Gölü ve mitoloji, Van Gölü ve master planı, Van Gölü ve yatırımlar, Van Gölü tarımı ve pazarlama Van Gölü ve spor, Van Gölü ve ayan yönetimi konuları masaya yatırılarak tartışılacak. Van Gölü'nün barındırdığı bileşenlerin bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak bölgesel kalkınmaya entegrasyonunu sağlamak amacıyla düzenlenecek olan sempozyum, bu boyutuyla ilk olma özelliğini taşıyor. 1-2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan sempozyuma Cumhurbaşkanlığı makamı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ile Van Gölü'ne kıyısı bulunan yerel yönetimler, kurum ve kuruluşlar ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımı bekleniyor

"VAN GÖLÜ'NÜ GELECEK NESİLLERE GÜZEL BİR MİRAS OLARAK BIRAKMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ"

Sempozyum öncesi açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, "Bildiğiniz gibi bilim insanlarına göre altı yüz bin yıllık bir tarihi olan Van Gölü gibi eşsiz bir değere sahibiz ve bu eşsiz doğal değerimizi yeterince tanıdığımızı, koruduğumuzu ve bu değerden istifade ettiğimizi maalesef söyleyemiyoruz. Bu eksikliğini htiğimiz konularda Van Gölü'nün birçok boyutuyla bilim insanlarımızın çalışmaları ışığında değerlendirmek amacıyla Edremit Belediyemiz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının işbirliğinde, Cumhurbaşkanlığı makamı, ilgili bakanlıklar, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'ne kıyısı bulunan yerel yönetimler ve konuyla ilgili STK'larımız destek ve katkılarıyla haziran ayının ilk haftasında 1. Van Gölü Sempozyumu'nu gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki Van Gölü'nü öncelikle bizden sonraki nesillere daha korunmuş halde miras olarak bırakalım ve yine istiyoruz ki Van Gölümüzün barındırdığı potansiyellerden ekonomik anlamda havzada yer alan illerimiz ve ilçelerimiz olarak en iyi şekilde yararlanabilelim. İşte bu sempozyumda bilim insanlarımız bu hususlarda bizleri aydınlatacaklar ve buradan çıkacak yol haritası ile Van Gölü'nü gelecek nesillere güzel bir miras olarak bırakmanın gayreti içerisinde olacağız inşallah. Ben katılımınız ve katkılarınız için teşekkür ediyor, sempozyumun şimdiden ilimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerine yer vermişti.

"VAN GÖLÜ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞINA TANIKLIK EDİYORUZ"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise, spesifik olarak Van Gölü'nü merkeze alan ve bilimsel açıdan konu edinecek bu sempozyumun çok önemli olduğunun altını çizerek, "Üniversite olarak bünyemizde yer alan Van Gölü'nü farklı boyutlarıyla incelemek üzerine kurulu araştırma merkezlerinin katkıları başta olmak üzere her türlü desteği sunmaya hazırız. Son dönemlerde Van Gölü ile ilgili önemli çalışmaların yapıldığına tanıklık ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde Van Gölü'nün korunmasına yönelik başlatılan çalışma bu bağlamda önemli bir adım oluşturmaktadır. Bu sempozyumda bu adımları daha güçlü kılmak, Van Gölü'nü bilimsel verilere dayalı projelerle hayatın merkezine koymak açısından önem arz etmektedir. Sempozyumun ilimiz ve bölgemiz için hayırla vesile olmasını diliyor, bu önemli etkinliğimize katkı sunacak tüm paydaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum" demişti.

"ORTAYA ÇIKAN ÖNERİLER BİZİM AÇIMIZDAN YOL HARİTASI NİTELİĞİNDE OLACAK"

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Mucip Tapan ise sempozyumun önemine vurgu yaparak, "Bu proje tek başına elbette yeterli değildir, dolayısıyla sempozyumda ele alınacak hususlar, ortaya çıkan öneriler bizim açımızdan yol haritası niteliğinde olacak. Bu açıdan sempozyumun çıktıları Van Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün paydaşlar için Van Gölü'ne yönelik planlama çalışmalarında önemli bir bilgi kaynağı olacaktır" ifadelerini kullanmıştı. Sempozyuma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Erciş Belediyesi, Tatvan Belediyesi, Ahlat Belediyesi, Adilcevaz Belediyesi, Muradiye Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Başkanlığı ve Van Gölü Aktivistleri'nin davet edileceği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140