banner279

Van'a 'Filistin Okulu' Yapılacak

Van'da okul yapımı için Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile Van Valisi Münir Karaloğlu arasında protokol imzalandı.

Van'a 'Filistin Okulu' Yapılacak

Van'da meydana gelen depremlerin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Van'da okul yapılması için Ankara'da düzenledikleri yardım gecesinde toplanan paralar, Van Valisi Münir Karaloğlu'na teslim edildi. Okul yapımı için Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ile Van Valisi Münir Karaloğlu arasında protokol imzalanırken, okulun duvar taşlarının da Filistin'den getirileceği belirtildi.

Van'da okul yapılması için Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas'ın himayesinde geçen yıl 12 Nisan'da düzenlenen yardım gecesinde 835 bin lira toplandı. Toplanan paralar, bugün Van'a gelen Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf tarafından Van Valisi Münir Karaloğlu'na teslim edildi. Toplanan paralarla, meydana gelen 2 depremde büyük hasar gören ve yıkılan Kahraman Çocuklar Kız YİBO'nun yerine okul yapılacağı belirten protokol de imzaladı. Van'da olmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Büyükelçi Maruf, Filistin'in bir savaşta ve kötü koşullarda olduğunu söyledi. Böyle bir dönemde herkesten olduğu gibi Türkiye'den de büyük destek gördüklerini ifade eden Büyükelçi Maruf, "Bizler de dedik ki 'Deprem olduğunda kardeşlerimizin yanında olalım.' Depremzedelerin yanında olmak istedik" diye konuştu.

OKUL TAŞLARI FİLİSTİN'DEN GELECEK

Yapılacak okulun adının 'Filistin Okulu' olacağını da söyleyen Büyükelçi Maruf, "Bu okul Filistin halkından Van'a Türkiye halkına bir hatıra olarak kalacak. Aynı zamanda sayın Abbas'tan okulun dış cephesini kaplamak üzere Filistin taşları gönderilecek. Okul Eylül'de hazır olacak" diye konuştu.

Van Valisi Münir Karaloğlu ise Filistin ile Türk halkının birbirini karşılıksız seven dost ülkeler olduklarını belirterek, "Tabiki Filistin halkının ihtiyaçları var. Burda yapacağımız okul için belki de Filistin'in daha çok ihtiyacı var. Ama onlar bu karşılıksız sevmenin gereği olarak bu okulu deprem sonrası Van'daki kardeşleri için yapıyor olmaları iki ülke arasındaki o derin bağlarınıda göstermesi açısından önemli. Bu okulun yapılması için emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" dedi.

'TÜRKİYE HAKLIYDI VE KAZANDI'

Büyükelçi Maruf, gazetecilerin İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi konusu ile ilgili soruları üzerine de şunları söyledi:

"Cumartesi günü Sayın Erdoğan ile Sayın Abbas arasında bir Telefon görüşmesi oldu. Sayın Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan özür telefonu almadan önce oldu bu görüşme. Biz bu adımı destekledik. Türkiye bekledi, ısrar etti ve Mavi Marmara konusunda istediğini almayı başardı. Türkiye haklıydı. Bu Türkiye için bir onur ve gurur meselesiydi. Filistin halkı için onların yararına olacağını biliyoruz. Barış sürecinde Türkiye'den daha fazla destek alacağımızı biliyoruz. Bu özür Türkiye'nin Filistin halkına doğrudan yardım yapabilmesi için elini güçlendirmiş oluyor. Türkiye Ortadoğu'da önemli bir rol oynamak istiyor. Bu rolü gereği Türkiye'nin bütün partilerle doğrudan güçlü bağlarının olması gerekiyor. Sayın Erdoğan'ın özrü kabul etmesini de destekliyoruz. ve yetkililerde bu özrün beklentilerin karşıladığını ifade etmektedirler." - Van

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2013, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140