banner279

Van’a bir müze daha geliyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, içinde Van’ında bulunduğu 9 ilde yeni müze binası için planlama yaptıklarını söyledi.

Van’a  bir müze daha geliyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, içinde Van’ında bulunduğu 9 ilde yeni müze binası için planlama yaptıklarını söyledi.

18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle açıklama yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, içinde Van’ında bulunduğu 9 ilde yeni müze binası yapılacağını söyledi. Müze için çalışmaların sürdüğünü belirten Gürül; Erzurum, Manisa, MersinTarsusKilis, Van, Kayseri ve Tunceli'de yeni müze binalarının yapılmasının planladığını ifade etti.

ESERLERİN YÜZDE 80’Nİ DEPOLARDA
Gürül, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Gürül, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 205 müze, 125 türbe, 141 ören yeri olduğunu belirtti. Türkiye’de 3 milyonun üzerinde ise eser bulunduğunu vurgulayan Gürül, “Bunların ortalama yüzde 10'u, 20'si sergide, kalanı depolarda. Aslında eser yönünden çok zenginiz. Daha fazla müze açmak gerekiyor” dedi.

ZİYARETE AÇILANLAR
Ziyarete açılan müzeleri sıralayan Gürül, Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi, Muğla Milas Uzun Yuva Anıt Mezar Müze Kompleksi'nin 1. etabı, Batman Hasankeyf Müzesi'nin 1. etabı, Uşak Müzesi, Muğla Milas Taş Eserler Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi, İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi'nin etnografya bölümünün ziyarete açılan müzeler arasında olduğunu kaydetti.
 

Kaynak: Van Postası Gazetesi

Van’a  bir müze daha geliyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241