banner279

Van ve ilçelerinde 18 Mart töreni…

Van'da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Van ve ilçelerinde 18 Mart töreni…

Zeve Şehitliği'nde düzenlenen tören; çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dualar okundu.

Daha sonra ‘Şeref Defteri'ni imzalayan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, tarih boyunca birlik ve beraberliğiyle birçok zorluğun üstesinden gelen, tarihe yön veren, parlak zaferlere imza atan milletin hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmediğini belirtti.

 Van Bilmez, “Canından aziz bildiği kutsal vatan toprağını korumak için 107 yıl önce bugün, dünya tarihinden silinmeyecek bir büyük destan yazmıştır. 19 Şubat’ta başlayıp 18 Mart’ta son bulan Çanakkale Savaşı, Türk askerinin imkânsızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst düzeyde ortaya koyduğu gibi, düşmana ‘Çanakkale geçilmez’ gerçeğini kabul ettirdiği büyük bir zaferdir. Bugün bizlerin en büyük sorumluluğu, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarını korumak ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir” diye konuştu.

Van Devlet Tiyatrosunda devam eden anma programı, Akköprü Mezarlığında şehit kabirlerinin ziyaret edilmesi ve Yukarı Norşin Camisi'nde şehit aileleri ile buluşma ve Mevlid-i Şerif hatim duasının yapılmasıyla sona erdi.

Programa, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Çavuşoğlu, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazi ve şehit yakınları katıldı.

MURADİEY’DE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Van'ın Muradiye ilçesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir program düzenlendi.
Hükümet konağı önünde gerçekleştirilen program; çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Törene İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Erkan Savar ile kurum amirleri katıldı.

BAŞKALE’DE ‘18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ’ PROGRAMI

Van’ın Başkale ilçesinde ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ nedeniyle bir program düzenlendi.
6. Hudut Tugay Komutanlığındaki Şehitler Anıtı'na çelenk ve karanfil bırakılmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra Başkale Anadolu Lisesinin konferans salonunda yapılan programda, İkmal Yüzbaşı Onur Oral tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Çanakkale Zaferi’ni anlatan oratoryo ve tiyatro gösterimi ile okunan şiirlerle devam eden programda, aile destek merkezi kursiyerlerinden oluşan koro tarafından Çanakkale türküleri seslendirildi.

İlçe genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Törene; İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, cumhuriyet savcıları Melike Dönmez ve Nurullah Atilla Kırbıyık, Hakim Ceren Gürbüz Bolat, 6. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Bahadır Helli ve kamu kurum müdürleri katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140