banner307

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez gazetecilerin sorularını cevapladı!

Van’daki gazetecilerle bir araya gelen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Bizler herhangi bir parti tarafından bu belediyeyi yönetmiyoruz. Devlet tarafından görevlendirildik. Tarafsız bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz” dedi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez gazetecilerin sorularını cevapladı!

Vali Bilmez, Van Çevre Yolu’ndan Kent Meydanı’na, Katı Atık Entegre Tesisinden göçmen sorununa, yeni otogardan yeni stadyuma, Vanspor’dan ruhsatsız yapılara kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.


Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkanlığında, 2019 yılının Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme toplantısı yapıldı. Yapılan toplantının ardından yerel ve ulusal basında yer alan gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali Bilmez, önemli açıklamalarda bulundu.


Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerinde yapılan Toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İpekyolu Kaymakamı ve İpekyolu Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar Arpa katıldı.


“ÇEVRE YOLU ÜZERİNDEN MENFAAT ELDE ETMEK İSTİYORLAR”
Yıllardır tamamlanamayan çevre yoluyla ilgili sorunun bazı arazi sahiplerinin çevre yolu üzerinden daha menfaat elde etmek istemesi olduğunu ifade eden Bilmez, “Van’a gelişimin üzerinden bir yıl geçti, ilk geldiğim günden bu yana Van’ın sorunlarından en önemli olan çevre yolu. 2011 yılında çevre yolu ihale edilmiş, bölgenin 2010 yılından önce yol güzergâhının kamulaştırma yoluyla açılması talep edilmiş ama 2011 yılından önce bu konu tamamen kapanmış. Çevre yolu ihale edilmiş, müteahhidi belli, ama bizim hemşerilerimiz 10 liralık değeri olan arazilerin, arsaların değeri 100 liraya çıktı. 10 lira daha fazla menfaat elde edeyim, biraz daha kazanayım mantığıyla
açtığı davalarla çevre yolunu bu güne kadar engellediler. Geçtiğimiz yıl seçimi de fırsat bilip, talepleri çevre şehircilik bakanlığımıza iletildi, büyük oranda talepler karşılandı. 18 madde uygulaması bitti, birinci etabın parselasyon ilanı da çıktı, bununda sonuna geldik, itirazlar devam ediyor, 200 üzerinde itiraz var. İnşallah ikinci etabında bu günlerde askıya çıkacak. Üçüncü etapta mühendislerimiz çalışıyor, bizim beklentimiz Ocak sonuna doğru bu sürecin bitmesi, ama Şubatın sonuna kadar bu süreç devam edecek gibi. Hukuki süreç biter bitmez şuan ki müteahhidi Yunus Gökçenay elindeki işe hemen başlayacak. Yaklaşık 50 milyonluk bir ihaleyle aldığı bir işi var bu işi hemen devam ettirecek. Geri kalan işin yaklaşık 400 milyon liralık bir maliyeti var, onu da Karayolları Bölge Müdürümüz, Ulaştırma Bakanlığı ortak bir çalışma ile projeyi tamamladılar. Ocak ayının 15’inde Ankara’da bir toplantı yapılıp, hukuki süreç biter bitmez ihaleye çıkaracakları. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısında biz de dile getirdik. Ankara’da, Van’da bunu ciddi anlamda takip ediyor.” dedi.“KİMSENİN BU KENTE ZARAR VERMEYE HAKKI YOK”
Çevre yolu açılmadan kentte sorunların çözülemeyeceğini söyleyen Bilmez, beş lira daha kar etmek isteyen vatandaşlar yüzünden Vanciddi zararlar görüyor ifadelerini kullandı.


Halkın Van’ın menfaatlerinin kimsenin şahsi menfaatlerine ve daha çok kazanma hırslarına kurban edilmemesi gerektiğini belirten Vali Bilmez, “Buradan Vanlı hemşerilerimize seslenmek istiyorum, hak kaybı olan varsa, hak ihlali olan varsa tabi ki yargıda hakkını arasın, hak aramak kutsal bir görevdir buna bir diyeceğimiz yok. Bu projenin durdurulmasını talep etmeleri halinde bu kente ciddi bir kötülük yapacaklarını ve bende daha önce de dediğim gibi bu kente bu kötülüğü yapanlar kim olursa olsun, kamuoyuyla bunları paylaşırım, bu yolu beş yıl daha ötelemeye hiç birimizin hakkı yok. Bu çevre yolu açılmadan bazı sorunlarımızın da çözümü mümkün değil. Bu sorunlar nelerdir, otogar, trafik sorunu, karayolları çalışmalarında yaşanan aksaklılar, karayolları İpekyolu üzerinde bir çalışma yapacağı zaman araçları yönlendirecek alternatif bir yolu yok o zaman ne oluyor kentin insanı mağdur oluyor, yine stadyumu bu şekilde etkiliyor. Çevre yolu konusunda biz Ankara’da milletvekillerimiz, teşkilat başkanlarımız, kamuoyumuz, basınımız ciddi bir baskı oluşturmuş durumda Ankara’da bir sıkıntımızın olduğunu sanmıyorum, sıkıntımız Van’da, bizim o bölgede arsası olan insanlara bir mahalle baskısı uygulamamız lazım. Beş kuruş fazla menfaat elde etmesi için kimsenin bu kente zarar vermeye hakkı olmadığını düşünüyorum, bu konuda bütün vatandaşlarımızdan destek istiyoruz.” diye konuştu.


“VAN’DA UYUŞTURUCU KULLANIMI TÜRKİYE ORTALAMALARININ ALTINDA”
Van’da uyuşturucu kullanımı Türkiye ortalamalarının altında olduğunu kaydeden Bilmez, “Negatif haberlerin alıcısı çok daha fazla oluyor, basında da bu daha fazla iştahımızı kabartıyor ama bölgemizin biraz da pozitif haberlere ihtiyacı var. Kentimizde uyuşturucu kullanımı Türkiye’de ki ortalamanın çok altında bunun öncelikle bilinmesini istiyorum. Van’da uyuşturucunun çok yakalanma sebebi, özellikle Afganistan’dan başlayan ve İran - Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanan bir uyuşturucu ticareti güzergâhı üzerinde bulunmamızdan dolayı, kentimizde de arkadaşlarımız son yıllarda uyuşturucuyla mücadelede çok ciddi emek harcıyor, geçen yıl Türkiye’de Van’da yakalanan uyuşturucu sayısı miktar itibarıyla Türkiye’de birinci sıradayız. Bu Van halkının uyuşturucu kullandığı anlamına gelmiyor, uluslararası bu işi yapan baronların ana güzergâhında bulunmaktayız ve bu uyuşturucu ticaretinden terör örgütleri ve kaçakçılar, taşıyıcılar menfaat elde etmeye çalışıyor, bizde bununla mücadele ediyoruz, kesintisiz bir şekilde de devam edecek. Kentin huzur asayişini sağladıkça imkânlarımızı daha çok bu tür durumlara yönlendirme durumumuz da artacak.” ifadelerini kullandı.


“RUHSATSIZ OTEL VE CAFELERE DENETİMLER DEVAM EDECEK”
Kültür sokakta yapılan denetimlerle ilgili konuşan Vali Bilmez, Van’ın hiçbir yerinde ruhsatsız yapılara izin verilmeyeceğini söyledi.

Kentin huzur ortamını yapılan aralıksız denetimlerle sağladıklarını söyleyen Bilmez konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 “Bu kentte bizden en çok istenilen şey, zabıta ekiplerinin denetime çıkması, bu kentte ruhsatı olmadığı halde otelcilik yapan, ruhsatı olmadığı halde kafe işleten mekânlar da var. Zaman zaman genel denetimlere ve zaman zamanda emniyet ve zabıta ekipleri ortak denetime çıkıyor. Eğer bu kentte gece saat 00.00’a kadar ailece sokaklarda rahat gezebiliyorsak, biz bunu güvenlik güçlerimizin aldığı tedbirlere borçluyuz, Biz bunu Van halkının bize verdiği desteğe borçluyuz. Birkaç ay önce Antalya’dan bir ekip buraya geldi 60 iş adamı ve eski valimiz Münir Karaloğlu iki gün Van’da gezdiler, giderken burada bir değerlendirme yaptılar o değerlendirme toplantısına bende katıldım. En ilginç madde dediler ki ‘Antalya’ya günde birkaç milyon turist geliyor bizim çarşımız, esnafımız ölü gibi, çarşı merkezinde Allah’ın kulu yok. Bu Vanlıların günde birkaç bin turisti var gece saat 01.00’a kadar çarşıları cıvıl cıvıl, kırtasiyeler bile gece yarısına kadar açık biz bu modeli Antalya’ya nasıl taşıya biliriz?’ Biz sokaklarımızda insanların rahatlıkla, bir genç kızın tek başına gece yarısı Van caddelerinde geziyor olabilmesi ve gece boyunca gezen İranlı turistlerin hiç birinin rahatsız edilmemesi bu kentte sağlanan huzur, güven ortamının en belirgin sonucudur. Bu yüzden biz denetimlerimizi arttırmak zorundayız, birinin eksiğini bulursak ona işlem yapmak zorundayız, bu konuda bütün vatandaşlarımızdan ve basın mensuplarımızdan da destek istiyoruz. Denetim yaparken bakkalın, manavın, kafe sahibinin emin olun fikrini, zikrini, partisini bilmiyoruz. Ama bu kentte en ufak bir işlem yaptığınız zaman, hemen politik arenaya çekip, politik gözle bakılmaktadır.”


“AMACIMIZ BU KENTTE ASAYİŞİ HUZURU SAĞLAMAK”
Aralıksız denetimlerin kentte süreceğini ve amacın kentte asayiş ve huzur ortamını sağlamak olduğunu ifade eden Vali Bilmez, “İş yeri ruhsatı olmayan bir mekânın işlem ve iş yaptığını görünce buna müdahale edince tutanak tutmayalım mı? Alkol ruhsatı olmadan içki satan işyerine müdahale etmeyelim mi? Buna işlem yapmayalım mı? Her işlem yapıldığında bu sokağa bilmem kim giremez şeklinde konuşarak, konuyu politik bir yere çekmeye kimsenin hakkı yoktur. Bizim kimsenin alkolü ile derdimiz yok, hiç kimsenin mini eteği ile başörtüsü ile bir derdimiz yok, biz insanların özgürce neye inanıyorsa öyle yaşayabileceği bir ortam sağlamakla yükümlüyüz. Kültür sokakta yaşanan problem orada ki birkaç kişinin denetime karşı çıkması, o denetime karşı çıkmasının karşılığında polisin yapmaya çalıştığı bir işlem esnasında karışıklık çıktı, her iki tarafta olayı biraz büyüttü ama daha sonradan orta bir yol bulundu. Sokakta ki esnaf bize yardımcı oldu, bu şekilde olay çözüldü. Amacımız bu kentte asayişi, huzuru sağlamak.” dedi.


“BENİM DÖNEMİMDE İŞ VE İŞLEMLER KARŞILIĞI BAĞIŞ VE HİBE ASLA OLMAYACAK”
Valilik olarak hiçbir kuruma maddi destekte bulunmadıklarını söyleyen Bilmez, “Vanspor için ben, Emniyet Müdürümüz ve Ticaret Odası Başkanının da içinde olduğu Rektörümüzün başkanlığında Vanspor’a ne yapılabilir diye bir toplantı yapıldı. Büyükşehir belediyesi olara sürekli dolaylı olarak personel, akaryakıtını, elektriğini, doğalgazını yaklaşık 250 bin lira olarak aylık Vanspor’a katkı sağlıyoruz, çok sıkıntımız olunca da bir şirketimiz üzerinden 1 milyon 600 bin lira destek verdik. 800 bin lira peşin verdik, geçtiğimiz hafta hesaplarına aktardık bu parayı, 400 bin lira da Şubat ayında, 400 bin lira da Nisan ayında kendilerine belediye olarak desteğimiz olacak. Önümüzde ki günlerde de Van esnaf ve tüccarıyla bir araya gelip, Vanspor’a sahip çıkılması gerektiği yönünde hatırlatmalarımızı yapıp insanlardan da destek isteyeceğiz. Burada belirtmek istiyorum, ne Valilikte ne de Büyükşehir Belediyesi’nde işi düşen hiçbir insandan ne Kur’an kursu için, ne cami için, ne okul için ne de Vanspor için bir lira dahi bağış, hibe altında bir şey alınmayacak ve istenmeyecek. Bu uygulama benim dönemimde asla olmayacak. Bundan dolayı eleştiri aldığımı da biliyorum, ciddi anlamda şikâyet edildiğimi de biliyorum ama burada kamuya işi düşen kim olursa olsun petrol ruhsatı için müracaat eden şartları taşıyan kim olursa olsun, ona ruhsat verilecek şartları taşımıyorsa kim olursa olsun ruhsatı verilmeyecek. Dolayısıyla git Vanspor’a yardım et, Vanspor’a destek ver veya falanca camiye destek ver, ben sana ruhsat vereyim demeyeceğiz. Allah’ın izniyle biz burada olduğumuz sürece bu olmayacak ve bu konuda kimse üzerimize gelmesin, geçmiş alışkanlıklardan dolayı ciddi bir baskıyla karşı karşıyayız.” diye konuştu.


“VANSPOR ÜZERİNDEN KİRLİ İLİŞKİLERE BULAŞMAYACAĞIZ”
İhale karşılığı Vanspor’a destek olacaklarını ifade eden kimseye göz açtırmayacaklarını belirten Vali Bilmez, “Vanspor’a Vali destek olsun diyenlerin çoğu bunu kastediyor. Ben burada olduğum süre zarfında da bütün ihalelerimiz Allah’ın izniyle açık olacak, şeffaf olacak, internet ortamında da yayımlanıyor, ‘gel bu ihaleyi bana ver, bende Vanspor’a yardım edeyim’ şeklindeki bir yola müsaade etmeyeceğiz. Biz ilkelerimiz ve inançlarımız doğrultusunda yapabildiğimiz kadarını yaparız, elimizden gelen imkânlar ölçüsünde destek olacağız, o kirli ilişkilere bulaşmayacağız” dedi.

“VANSPOR TÜM VANLILARIN TAKIMI”
Vanspor’un herhangi bir fikrin, ideolojinin veya grubun değil, tüm Vanlıların takımı olduğuna vurgu yapan Vali Bilmez, “Vanspor kesimin, bir kişinin, bir partinin değil, Van’da ve Van dışında yaşayan bütün Vanlıların, Van’ı seven bütün Van dostlarının takımıdır. Böyle olduğu müddetçe destekte vereceğiz, yardımcı da olacağız, ama biz Vanspor’u politikaya malzeme edersek, kutuplaşmaya malzeme edersek, birilerine basamak yapmaya çalışırsak o zamanda biz bu işte yokuz. Vanspor’un etrafında gençlerimizi kenetleyeceğiz, birliğimize ve beraberlerimize vesile kılacağız. Vanspor üzerinden politik mesajların verilmesini doğru bulmuyorum. İster destekleyen, ister eleştiren olsun, Vanspor bizi bir araya getiren, bizi birleştiren, gençlerimizi sokaktan statlara çeken bir takım olmalıdır. Gençlerimizi kaynaştırmalıdır, gençlerimizin birliğine ve beraberliğine vesile olmalıdır, ben Vanspor’a bu gözle de bakıyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner312

banner140

banner306