banner279

Van Valiliğinden yeni kısıtlamalar! Herkesi ilgilendiren detaylar..

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Market, bakkal, restoran, kafe, lokanta internet kafe, halı saha, berber, güzellik merkezi, kahvehane, pazar yerleri, Cadde, sokak, park, bahçe ve benzeri yerlerin denetleneceği ve bazı iş yerlerinin de kapalı olacağını açıkladı.

Van Valiliğinden yeni kısıtlamalar! Herkesi ilgilendiren detaylar..

Van'da tüm kısıtlamaların kalkmasına sevinen Van halkının sağlığı için bazı kısıtlamalar geri getirildi. Bir yandan Van esnafı sevinirken, bir yandan da bazı esnaflar bu duruma üzüldü.
Van Valiliğin yazılı açıklamasına göre;"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 05.03.2021 tarih ve 2021/12 sayılı kararı İlimiz sınırları içerisinde;
Tüm iş yerleri (Market, bakkal, restoran, kafe, lokanta internet kafe, halı saha, berber, güzellik merkezi, kahvehane, pazaryerleri vb.) ve alanlar (Cadde, sokak, park, bahçe vb.) sürekli şekilde denetlenecektir.Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberinde belirlenen kurallar 7/24 esasına göre sıkı sıkıya takip edilecektir.Kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde gerekli idari işlemler yapılacaktır.Belediye toplu taşıma araçlarında 06.03.2021 tarihinden itibaren ayakta yolcu taşıma sayısında değişikliğe gidilecektir.
KONU AÇIK OLACAĞI SAATLER KISITLAMALAR LOKANTA, KAFETERYA, TATLICI, PASTANE, KIRAATHANE, ÇAY BAHÇESİ GİBİ YEMEİÇME YERLERİ
07.00-19.00 saatleri arası / Girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulaması yapılacaktır. Açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde %50 kapasite ile çalışabilecektir.
DERNEK LOKALLERİ
07.00-19.00 saatleri arası %50 kapasite ile çalışabilecektir. Kâğıt, okey vb. oyunlar oynanmayacaktır.
KAHVEHANELER VE KIRAATHANELER
07.00-19.00 saatleri arası %50 kapasite ile çalışabilecektir. Kâğıt, okey vb. oyunlar oynanmayacaktır.
BAR, PAVYON, GAZİNO, TAVERNA VE NARGİLE KAFE/SALONU Kapalı olacaktır.
İNTERNET, KAFE/SALONU, ELEKTRONİK OYUN SALONU, BİLARDO SALONU, LUNAPARK,
07.00-19.00 saatleri arası %50 kapasite ile çalışabilecektir.
HAMAM, SAUNA, MASAJ SALONU
07.00-19.00 saatleri arası %50 kapasite ile çalışabilecektir.
TEKEL BÜFELERİ
Mevzuatlarında belirtilen açılış ve kapanış saatleri Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı olacaktır.
65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIMIZ İLE 20 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZE İLİŞKİN TEDBİR VE İSTİSNALAR KONU TEDBİR İSTİSNA
65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIMIZ İLE 20 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZİN ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERİ
Çıkış, varış ve güzergâh illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde seyahat izni alınacaktır. Çıkış, varış ve güzergâh illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki iller bulunuyorsa seyahat izni alınmasına gerek yoktur. 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında veli/vasisi varsa izin almasına gerek yoktur.
65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIMIZ İLE 20 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZİN ŞEHİR İÇİ TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI İLE SEYAHATLERİ
Şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabileceklerdir.
DİĞER HUSUSLAR;
1. Cenazeler; Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberindeki kurallara uymak kaydıyla kişi sayısına ilişkin herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapılabilecektir.
2. Taziye evleri kapalı olacak ve evlerde veya başka yerlerde toplu taziye yapılmayacaktır.
3. Kamu Kurumlarındaki Kapalı Çay Ocağı/Kantinler Sağlık Bakanlığı Çalışma Rehberindeki şartlara uymak kaydıyla çalışabilecektir.
4. Restoranlarda canlı müzik yayını, dans/oyun vb. etkinliklerin yapılması yasaktır."denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140