banner279

VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?

Van Vakfı, Van'ın ve Vanlının neresinde; nesidir bilmemiz lazım artık!

VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?

VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?

Üç yıl aradan sonra İstanbul’da Vanlılar için heyecanlı bir süreç yaşanıyor yeniden.

Van Vakfı başkanını seçiyor…

Yıllar öncede Van vakfı ve İstanbul’daki derneklerin Van’ımıza artı eksilerini detaylıca yazmıştım. Bu yazımda vakıfların önemi ve farklı bir bakış açısıyla vakıf seçimini ele alayım istedim.

Vakıflar, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir….

Özellikle Osmanlı Devleti dönemlerinde vakıfların sosyal hayat, yardımlaşma, iletişim, kültür ve daha birçok konularda büyük bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Hatta Devlet, toplumun bazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla vakıflara büyük yetkiler vermiştir. Zenginler ve toplumun önde gelen kişilerinin organizesinde hizmet veren vakıflar, zamanla eğitimden sağlığa sanattan mimariye sosyal hayattan ekonomiye kadar pek çok alanda ciddi hizmetlerde bulunmuşlardır. Cumhuriyet’le birlikte vakıfların taşıdığı yükümlülükler ve işlevi daralmakla birlikte son zamanlarda bu hususta birçok ilerlemenin olduğunu da kaydetmek gerekir.

Bugün vakıflar, en önemlisi sosyal yardım prensibiyle hizmet etmeye devam ediyorlar. Veya etmeleri gerekir. Çünkü son zamanda Şehir Üniversitesi üzerinden yapılan Vakıf Üniversiteleri tartışmalarına girince Vakıfların eskisi gibi sosyal sorumluluk ve yardım amacıyla hizmet etmedikleri daha net anlaşılıyor. En son eski Ankara Garının Medipol Üniversitesi’ne tahsis edildiği iddiaları, vakıflarla ilgili vebalin daha da büyüdüğünü göstermektedir. Osmanlı, kendisini örnek alan torunlarının devlet malını halktan ve Hakk’ta ziyade kendi vakıflarını ve üniversitelerini büyütmek için kullanıldığını görse kabirden çıkar hepsini kılıçtan geçirirdi.

Van Vakfı’ndan ve Van derneklerinden de bu amaca uygun davranmalarını bekliyoruz.

Türkiye genelinde Van ve çevresine ait pek çok dernek olmasına rağmen bunlar içinde en çok tanınanı Van Vakfı olduğunu söylemek gerekir. Bu tanınırlıkta elbette ki Müjdat Çelik bey döneminde yönetimin gayretleri, vakıf adına yapılan hizmetler, yönetim kurulunun aktif üyelerden seçilmesi ve daha pek çok hizmetlerin katkısı kuşkusuz unutulmayandır. Tabi ki İstanbul’daki Van derneklerinin de katkısını yazmak lazım.

Van Kültür ve Dayanışma Vakfı, şimdilerde önemli bir seçime ev sahipliği yapıyor. 22 Aralık günü Vakıf başkanı başta olmak üzere Vakfın pek çok organında seçimler yapılacak.

Bu seçim daha önceki seçimlerden oldukça önemli. Daha doğrusu önem kazanmış durumda.

Önemli olmasının en büyük sebeplerinden birisi bu yıl seçimde yarışacak olan adayların varlığı. Diğer bir ifadeyle yıllarca vakıf başkanı olan ve âdeta vakfın adı geçtiğinde ilk akla gelen ve ismi vakıfla özdeşleşen Müjdat Çelik’in üç yıl önce kaybettiği seçimde bu yıl kazanmak için yeniden aday olduğunu görüyoruz.

Van Vakfı’nın yakında gerçekleşecek seçiminde birbirinden önemli çok kıymetli 3 aday, ekipleri ile birlikte seçime hazırlanıyor.

Adaylar önemli olunca her başkanın vaatleri hem gittikçe zenginleşiyor hem de seçimle ilgili sinerji Türkiye’nin dört tarafındaki Vanlıları heyecanlandırıyor.

Anlayacağınız hummalı bir çalışma ve heyecanlı bir seçim süreciyle karşı karşıyayız.

Adaylar Van vakfını en iyi kendilerinin yöneteceğini, seçilmeleri halinde büyük işlere imza atacaklarını vaat ediyorlar…

Hatta geçmişte vaatler arasında Van vakfı adına üniversite kurulması gibi ciddi ve heyecanlandırıcı iddialar vardı sanırım bu iddialı çıkış hala hafızalarda karşılık bekliyor.

Nizamettin Ağar bey sakin kişiliğiyle, kulisleri güçlü sessizce iş yürüten biri olarak biliniyor.

Siyasette de AK partiden bir dönem milletvekili adaylığını yapmıştı. Şu ana kadar neler yaptı? Van vakfı için kamuoyu ile paylaşmadığı için doğrusu bilinmiyor.

Ya da medyatik olmak istemediği için mi bilemiyorum.

Umarım bu kısa sürede yaptıklarını ve yapamadıklarını kamuoyu ile paylaşır bizde öğreniriz. Ancak aradan geçen bir yıla yakın sürede vakfın amacına uygun bir çabayı gerçekleştirdiğine şahit olmadık şikâyetleri artmış durumda. Hatta mevcut başkanın geçen seçimde verdiği sözlerin hala yerine getirilmediği iddiaları da var.

Diğer taraftan 100 tane üyeyi haberleri olmadan yasalara aykırı bir şekilde suç işlenerek üyelikten çıkarıldığı ve yeni 60 üye kaydedildiği iddia ediliyor.

Eğer bu iddia doğruysa suç işlendiği söyleniyor.

Diğer aday ise iş adamı Hasan Aydinç Beyin İstanbul’da sevilen sayılan saygıdeğer bir Vanlı olduğunu öğrendim. Kazanırsa etkili işler yapabilir fikri var.

Bunlar adaylar açısından bakınca onlar tarafından önem kazanan iddialar ama işin bir de Van’ı yani bizleri ilgilendiren tarafları var. Seçimin Van’a getireceği katma değer bu nedenle çok önemli.

Bu nedenle bu seçim Van için gittikçe önem kazanıyor…

Van Vakfı Türkiye’nin mozaiği bir dünya kenti olan İstanbul’da bulunuyor.

İstanbul’da olması anlamlı çünkü bugün yaklaşık 250 bin Vanlı İstanbul’da yaşıyor.

Buna sıkça çeşitli nedenlerle İstanbul’a giden Vanlıları da eklerseniz bu sayı bir hayli artar..

Van Vakfı, Van halkının temsilciliğini yapıyor.

Yani Van’ın vizyonu durumunda…

Elbette adayların vakfın nimetlerinden faydalanmak için aday olmadıklarını düşünüyorum. Zira tüm adaylar konumları ve durumları gereği zaten çok iyi yerdeler. Başarılı kişiler. Fakat diğer taraftan adayların dışarıdaki vizyonlarının vâkıfa da başarı için yansıması lazım.

Van vakfının daha iyi yerlere götürülmesi yönetilmesi gerek.

Vakfın başarılı olması için Vanlıları da samimi bir şekilde heveslendirmesi önemli gözüküyor.

Yani şu an için seçime bu kadar ilgi gösteriliyorsa burada başarıyı kovalayacak bir vakıf hesapları var demektir.

En azından biz Vanlılar böyle iyi niyetli hayaller kurmak istiyoruz.

Çıtayı yükselten Van Vakfı başkan adaylarına tüm Van halkının teşekkür etmesi lazım.

Çünkü Vanlılar sosyal, kültürel anlamda çok önemli çalışmalar gerçekleştirilmesini bekliyor.

En önemlisi yüzlerce yoksul öğrencinin okuması için çok büyük çabalar sergilensin istiyoruz.

Van Vakfı, Türkiye’nin her yerinde adını duyurdu…

Adayların yeni dönem için de çok önemli projeler ve düşünceleri var.

Muhtemelen yakın bir zamanda geniş çaplı açıklamalar da gerçekleştirecekler.

Ve neler yapacaklarını kamuoyuna deklere edecekler…

Nasıl bir vakıf yönetimi olacaklarını anlatacaklar..

Van Vakfı Van’ın ekonomisinin gelişmesi için katkı sunacak en önemli sacayağıdır.

Van Vakfı, Van’ın turizminin tanıtım projektörü olmayı ifade ediyor…

Van Vakfı Van’ın dışa açılan yüzü anlamına geliyor.

Van Vakfı Van’ın ve Vanlıların dışarıdaki elçisi olmayı ifade ediyor

Kısaca Van Vakfı Van’ın vizyonu olmayı ifade ediyor…

Tabii bu vakfın başarılı olması için şu ana kadarki yönetimlerin de büyük katkısı var.

Adaylar yukarıda saydıklarımın bilincinde olacak ki, birbirinden önemli isimlerden oluşan yönetim adaylarıyla yola çıkmaya karar vermiş…

Adaylardan Vanlılar olarak ricamız önemli hedefleri olan, büyük düşünen ekipler oluşturun.

En önemlisi Van’ımızı temsiliyette boynu bükük bırakmayın, mahcup etmeyin ve utandırmayın. En önemlisi seçimde kazananın Van olması düşüncesiyle yola çıkılsın ve herhangi bir tatsızlığa mahal verecek girişimde bulunulmasın. Saygı ve sevginin dostluğun hâkim olduğu, Van’a Vanlıya yakışır bir seçim olsun…

Üç değerli adaydan önemli bir başka ricam, işadamlığınızdan dolayı Vanlılar olarak gurur duyuyoruz ve sizlerden yani 3 adaydan da Van’da yatırım yapmasını beklediğimizi Vanlılar olarak tekrar rica ediyoruz.

Van Vakfı, Van'ın ve Vanlının neresinde; nesidir bilmemiz lazım artık!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nesim çevik
Nesim çevik - 6 ay Önce

Yeni seçilecek yönetim Van’ın daha iyi tanıtımına katkıda bulunacağına temenni ederim.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241