banner279

Van UMKE, Erek Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi

Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Erek Dağında tırmanış gerçekleştirdi.

Van UMKE, Erek Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi

Van İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Onur Mahmutoğlu koordinatörlüğünde, zorlu kış şartlarında yüksek rakımlı köylerde ki hastasına ulaşmak için sayısız tırmanış gerçekleştiren (UMKE) Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, bu kez ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ nedeniyle 3200 rakımlı Erek Dağı'nın zirvesine tırmanarak, Türk Bayrağını dalgalandırdı.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, öncelikle ‘’Sağlık Hizmetleri Haftası’’ kapsamında Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllülerinin, Temel Kampçılık ve Fizik Kondisyon Eğitimi kapsamında, Erek Dağına tırmanma gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu anlamda UMKE ekiplerimiz, kendilerini geliştirmek amacıyla eğitim ve tatbikatlarına da aralıksız devam ettirmektedirler” dedi.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “UMKE gönüllülerimiz, tamamen gönüllülük esasıyla ve zor koşullarda çalışarak sağlık hizmeti sunuyor. Van, coğrafi yapısı ve dağcılık turizmine elverişli olması nedeniyle dağcı kazaları da zaman zaman oluşmakta ayrıca suda boğulmalar, çığ, sel felaketleri ve toplu trafik kazaları ve benzeri olaylar da meydana gelmektedir. UMKE ekipleri ise bu tür olaylara en kısa sürede müdahale ederek vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinde yer alan gönüllü arkadaşlarımıza sadece tıbbi bilgiler yetmez; kondisyon, fiziksel aktivite, dağcılık, unsurlarının çok önem taşıdığı gibi arazi şartları konusunda da eğitimler almaktalar. Bu nedenle bu tür eğitimlerin önemi çok büyük. Bu vesile İle ‘’112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası ‘’ nedeni ile personellerimizin gayretleri ve emekleri için teşekkürlerimi sunuyorum.112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının haftasını yürekten kutluyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241