banner279

Van, Turizm Sezonuna Akdamar Adası'nda 'Merhaba' Dedi

Van Valisi Münir Karaloğlu, Vangölü Havzası'nın Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olduğunu belirterek, "Van havzası dışarıdan, kimseden para pul istemiyor, sadece huzur istiyor."

Van, Turizm Sezonuna Akdamar Adası'nda 'Merhaba' Dedi

Van Valisi Münir Karaloğlu, Vangölü Havzası'nın Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olduğunu belirterek, "Van havzası dışarıdan, kimseden para pul istemiyor, sadece huzur istiyor. Huzurumuz olursa bu bölgenin kendi potansiyeli, bu bölgeyi ayağa kaldırmaya yeter de artar bile" dedi.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 'Turizm Haftası', bu yıl Van'da bir gün önceden kutlanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl feribotta 'Turizm Haftası' etkinliklerini düzenleyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bu yıl da turizm sezonunu tarihi bir mekan olan Akdamar Adası'nda açtı. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen çok sayıda yerli ve yabancı turistte açılış etkinliğine katılarak renk kattı. Van Valisi Münir Karaloğlu da, sabah saatlerinde beraberinde Adalet ve Kalkınma Partisi Van Milletvekili Gülşen Orhan ile sabah saatlerinde Akdamar İskelesi'nden gemi ile etkinliklerin yapılacağı Akdamar Adası'na geçti. İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Akdamar Belde Belediye Başkanı Ferdi Şeker, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Böşkanı Miraz Nadiroğlu, VATSO Başkanı Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu ve vatandaşlarla birlikte adaya ayak basan Vali Karaloğlu'nu Yardımcısı Mehmet Özel, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ ve turizmciler davul zurna eşliğinde karşıladı. Yöresel kıyafetli kızların davetlilere karanfil takdiminin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Akdamar Adası İskelesi'nde düzenlenen açılışta konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Vangölü Havzası'nın turizm potansiyelinden bahsederek, son 4 yılda yurtiçi ve yurtdışında yapılan tanıtımlarla kentteki etkinlikleri anlattı. Vangölü Havzası'nın, Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olduğuna işaret eden Karaloğlu, "Van havzası dışarıdan, kimseden para pul istemiyor, adece huzur istiyor. Huzurumuz olursa bu bölgenin kendi potansiyeli, bu bölgeyi ayağa kaldırmaya yeter de artar bile. Bizim tek bir şeye ihtiyacımız var. O da huzura. Eğer bu bölgenin huzuru olursa, eğer Türkiye'nin huzuru olursa biz başka bir şey istemiyoruz" dedi.

"BİR YIL İÇİNDE Van VE İLÇELERİNDE 9 ETKİNLİK VE FESTİVAL YAPIYORUZ"

Son 4 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalarda Vangölü Havzası'nı hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını kaydeden Karaloğlu, Van'da yaptıkları festival ve kültürel etkinlikleri anlattı. Karaloğlu, "Son 4 yıldır Van'ın değerlerini ortaya çıkarabilmek için Bahçesaray'dan Gevaş'a, Erciş'e ve Van merkeze kadar 9 ayrı etkinlik ve festival yapıyoruz. ve inatla 4 yıldır da buna devam ediyoruz. Geçen yıl deprem oldu, 'deprem yılında bunlar olur mu? Acaba ayıp mı olur? dendi. 'Hayır' biz dedik ki esas şimdi ihtiyacımız var. Düşmüş olan şehri ayağa kaldırmak için buna ihtiyacımız var. Geçen yılda yine bütün etkinliklerimizi yapmış olduk. Bu yıl da inşallah hepsini yapacağız" diye konuştu.

"İNCİ KEFALİNİN UÇUŞUNU HEM TÜRKİYE HEM DE DÜNYA ARTIK BİLİYOR"

Festival etkinlikleri yapmalarının sebebini Van'daki değerleri Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak olduğunu ve bundan da başarı elde ettiklerine dikkat çeken Karaloğlu, "Bunları niye yapıyoruz. Bizim çok önemli değerlerimiz var. Bahçesaray'da 'Fakiye Teyran Kültür ve Sanat Festivali'ni yapıyoruz. Niye? Fakiye Teyran bu bölgenin çok önemli bir değeri. Bir mutasvvıf-şairlerinden, ama bölgenin dışında Türkiye'de çok fazla tanınmıyordu. Ama bugün baktığımızda 4 yılın sonunda Türkiye Fakiye Teyran'ı tanımış oldu. 4 yıldır inatla İnci Kefali Festivali'ni yapıyoruz. İnsanlar televizyondaki belgeselde herkes Alaska'daki Somun balığının uçtuğunu bilir de, daha çok uçan inci kefalini bilmezdi. Ama bugün Türkiye ve dünya inci kefalinin uçtuğunu biliyor. Önümüzde yüce yaratıcının 1640 rakımda Van Denizi diye bir nimeti var. Fakat biz bundan istifade etmiyorduk. Ne sporda istifade ediyorduk ne de ulaşımda ne de turizmde istifade edebiliyorduk. Biz yine 4 yıldır Van Denizi Su Sporları Festivali ile Offshore yarışmaları yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Van MİLLETVEKİLLERİNE 'TEŞEKKÜR'

4 yıldır turizm fuarı düzenlediklerini de dile getiren Vali Karaloğlu, "Van Turizm Fuarı'nın bu yıl 4'ncüsünü yapacağız. Bütün bu çalışmalar Van'ın değerlerini ortaya çıkarmak, bu değerler üzerinden Van'ın turizmini geliştirmek Van'da iş olanaklarını, AŞ olanaklarını artırmak, vatandaşımıza iş ve AŞ temin etmek, bütün amacımız budur. Bu çalışmalarımızı yaparken, biz bu organizasyonları yaparken, Ankara'da da değerleri milletvekillerimiz gerçekten işin her aşamasında, özellikle kaynak kullanımı noktasında, para bulma noktasında bizlere her zaman destek oldular. Elimiz hiçbir zaman Ankara'dan boş dönmedi. Ben bütün milletvekillerimizi kutluyorum, onlara teşekkür ediyorum" dedi.

Turizmde sadece tanıtım yeterli olmadığını, tarihi mekanların onarılması ve altyapının da güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Vali Münir Karaloğlu, "Tarihi mekanlarımızın onarılması, denizdeki altyapının güçlendirilmesi, müzenin yapılması, en önemlisi kentteki konaklama mekanlarının da gelişmesi gerekir. Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli otel sayımız artıyor hem de mevcutlar kendilerini yenileyerek kalitelerini artırıyorlar. Bu da kentteki turizm potansiyelinin artmasına vesile oluyor. Ben kentte turizm adına yatırım yapan bütün otelcilerimizi kutluyorum" şeklinde konuştu.

AKDAMAR ADASI'NA TÜRKÇE, KÜRTÇE VE İNGİLİZCE 'Van GÜZEL' PANKARTLARI ASILDI

Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, katılımcılarla birlikte Van Denizi'ne karanfil attılar. Gönül Elçileri Projesi kapsamında Van'a gelen İzmirlilerle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Karaloğlu, beraberindekilerle tarihi Akdamar Kilisesi'nin önünde Vanlı otelciler tarafından hazırlanan yöresel yemeklerden tadımlık aldı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı folklor ekiplerinin yaptığı gösteriye Vali Münir Karaloğlu ile protokol üyeleri ve vatandaş da eşlik ederek birlikte halay çektiler.

Bu arada, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 5 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde Akdamar Adası'na Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'Van Güzel' anlamına gelen pankartlar asıldı. - Van

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2013, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140