banner279

Van TSO imar planına el atıyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, imar planlamasında yaşanan sıkıntıların çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Van TSO imar planına el atıyor
İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi Başkanı Kamuran Turgut ve beraberindeki heyet, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı makamında ziyaret etti.Turgut ziyarette yeni imar planlamasında yaşanılan sıkıntılara değinirken, Van TSO Başkanı Takva ise sorunun çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.Takva, depremin etkilerinin halen devam ettiğini söyleyerek, “Şehirde rantı iyi olan, dönüşebilen ve kısa sürede insanları zenginleştiren enstrüman imardır bu yüzden kentin imar planlaması çok önemlidir. Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Van Belediyesi, imar Planı ile ilgili bize rapor gönderdi. Bu konuda belediye ile yazışmaları yapıp görüşmeler gerçekleştireceğiz. Gerekirse ortak bir çalışma yapacağız. İmar sadece İnşaat Mühendisleri Odası’nın sorunu değil tüm Van’ın sorunudur. Biz Van TSO olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.” dedi.“İmar planı Nisan ayına kadar hazırlanmalı”
İMO Van Şubesi Başkanı Kamuran Turgut imar sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. Turgut, “İMO olarak çok geniş bir kesime hitap ediyoruz. Şehir merkezi kangrenleşmiş. Yeni imar planı yeniden gözden geçirilmelidir. Şehir merkezine yoğunlaşmaktansa yeni imar yerleri gözden geçirilmelidir. Bizim sezonumuz 1 Nisan itibari ile başlıyor. O zamana kadar imar planının hazırlanması gerekiyor. Bir sezonun daha boşa gitmesini istemiyoruz. İmar planı Haziran-Temmuz aylarına sarkarsa inşaat sektörü sıkıntıya girer. Görünen o ki seçimlerden sonra bir sezon daha uzayacak. Bunun önüne geçip gerekli adımları atmamız gerekiyor. Birlik beraberlik içinde hareket ederek sorunlarımızı çözmeliyiz.” dedi.
Turgut, Van TSO bünyesinde bir TMMOB ya da İMO adına bir temsilci oluşturulması konusuna değinerek “Mühendislerimizle bir araya gelip sorunları dillendirmeliyiz. Bu yüzden Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde TMMOB veya İMO adına bir temsilcilik verilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Bu arada, 2011’de yaşanan depremlerin 4’üncü yılına girilmesine rağmen Van Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında yaşanan sıkıntılardan dolayı imar planı çıkarılmazken, şu ana kadar kentin imarının sadece 16’da biri tamamlanmış durumda. (Murat Dalgın - İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 23:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241