banner279

Van TB’da Süt Toplama ve Soğutma Merkezi Fizibilite Desteği projesi sunumu yapıldı

Van Ticaret Borsası (VAN TB) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında imzalanan "Süt Toplama ve Soğutma Merkezi Fizibilite Dest projesi kapsamında fizibilite sunumu yapıldı.

Van TB’da Süt Toplama ve Soğutma Merkezi Fizibilite Desteği projesi sunumu yapıldı

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) Başkanı Adnan Demir'in Van Ticaret Borsasını ziyaret ederek 'Süt Toplama ve Soğutma Merkezi Fizibilite Çalışması ile ilgili sunumu dinledi. Yapılan sunumun ardından projenin son durumu ile ilgili istişarede bulundu.

Konuyla ilgili konuşan Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, çiftçilerin bölgede önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, sağlıklı toplanan sütle çiftçilerin de hak ettiği değeri bulacaklarını söyledi. Hedefin kamu ve özel sektör işbirliğiyle sütün tek elde güvenilir şekilde toplanıp, soğuk zincirin oluşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Süer, "Bugün burada sizlerle borsamızın "Süt Toplama Merkezi" projesiyle ilgili çalışmaları paylaşmak üzere toplanmış bulunmaktayız. En temel besin maddelerimizden biri olan süt çabuk bozulan yapısından dolayı üretimden tüketim aşamasına kadar doğru koşullarda muhafaza edilmelidir. Bundan 1,5 sene önce gerek yaptığımız saha çalışmaları, üreticilerle birebir görüşmeler ve üyelerimizden gelen talepler üzerine ilimizin adeta süt haritasını çıkarttık. Üreticilerimiz ne yazık ki sütünü hak ettiği değerde satamıyor. Sağlıksız koşullarda, kayıt dışı üretimde bölgemizin en önemli sorunlarından. Bu ve benzeri pek çok sebep proje fikrini gündeme getirdi. Ekip arkadaşlarım en uzak noktalara kadar giderek derin bir saha çalışması yaptılar. Elde edilen sonuçlar oldukça çarpıcı. Amacımız, kamu ve özel sektör işbirliğiyle sütün tek elde güvenilir şekilde toplanıp, soğuk zincirin oluşmasıdır. Böylece çiftçinin emeği hak ettiği değeri bulacaktır" dedi.

Yapılan toplantının Van için hayırlara vesile olmasını dileyen Süer, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve ekibine de desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletirken, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) Başkanı Adnan Demir ve ekibine Ziraat Mühendisi Zoorteknist Okan Öntürk’ün sunumunu dikkatle dinledikleri için teşekkür etti.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140