banner279

Van, sarı kategoriye geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 risk haritasında, turuncu ve sarıya geçen iller hakkında bilgi verdi. Van, Yozgat ve Erzurum illeri yüksek riskli il (turuncu) kategorisinden orta riskli (sarı) kategorisine geçti.

Van, sarı kategoriye geçti

Van, Yozgat ve Erzurum'da aşılama oranı yüzde 65'i geçti. 3 il orta yüksek riskli il (turuncu) kategorisinden orta riskli (sarı) kategorisine geçti. Bakan Koca, Van, Yozgat ve Erzurum'da 18 yaş ve üstü nüfusunun en az bir doz aşı olma oranının %65'in üstüne çıktığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en az bir doz covid-19 aşısı olanların oranının yüzde 65'i aştığı Van, Yozgat ve Erzurum'un yüksek riskliden, orta riskli il grubuna geçtiğini belirtti.

Bakanlığın verilerine göre, Türkiye'de toplam uygulanan doz sayısı 86 milyon 455 bin 506. Bunların 45 milyon 68 bin 596'sı birinci doz, 34 milyon 177 bin 553'u ikinci doz olmak üzere ayrılıyor.

Uzmanlara göre, Türkiye'de toplum bağışıklığının sağlanması için en az yüzde 70'lik bir kesimin aşı olması gerekirken, yaygın aşılamanın başladığı 14 Ocak'tan bu yana ikinci doz aşı olanların oranı sadece yüzde 54,98.

Türkiye geneli başta olmak üzere Van'da da son günlerde artışa geçen vaka sayıları vatandaşları ve yetkilileri tedirgin etmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı her açıklamada aşının önemine vurgu yaparken, artan aşılama çalışmaları haritaya da yansıdı.

Van, Yozgat ve Erzurum, yüksek riskli il (turuncu) kategorisinden orta riskli il (sarı) kategorisine geçerken, Kilis ve Zonguldak düşük riskli iller arasında yerini aldı. Salgın hastalığa karşı ilk doz aşıyı olma oranları %75'in üzerine çıkarken, düşük riskli il sayısı 33'e yükseldi.

En yüksek aşılama oranına sahip iller; Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Tekirdağ, Eskişehir ve Yalova olurken, en düşük aşılama oranına sahip iller ise, Diyarbakır, Gümüşhane, Muş, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa oldu.

Van'da şuana kadar 775 bin 253 doz aşı uygulandı. 468 bin 162 kişiye birinci doz aşı uygulanırken, 278 bin 633 kişiye ikinci doz aşı uygulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140