banner279

Van resmen Büyükşehir

ŞEHRİ GÖÇLER BÜYÜTTÜ

Van resmen Büyükşehir
Tarihinde birçok medeniyete başkentlik eden, ama Cumhuriyet döneminde uzun yıllar sıradan bir kent görüntüsü veren Van, dün Türkiye genelinde yapılan yerel seçimlerin ardından resmen Büyükşehir statüsü kazandı.

Haber: Adil HARMANCI


Van´ın tarihi, ilginç dönemeçlerden geçiyor. Birçok medeniyete başkentlik yapan Van adı önce Tuşba, Biane, Viane, Vank şeklinde değişik isimlerle anılırken Cumhuriyet döneminde ise Van olarak resmiyete geçti.
Gölü, doğası ve tarihiyle önemli bir kent olan ama uzun yıllar sıradan bir görüntü veren Van artık Büyükşehir statüsü kazandı. Yapılan son düzenlemeyle 13 ille birlikte Van da dün yapılan yerel seçimlerin ardından Büyükşehir statüsü kazanmış oldu.

VAN´IN TARİHİ

Peki Van, hangi aşamalardan geçti ve bu konuma nasıl geldi? Bunun için Van´ın tarihine göz atmamızda fayda var.
Arkeolojik araştırmalara göre Van şehrinin varlığı, yazılı tarih öncesi dönemleri M.Ö. 5000-3000 yıllarından Kalkolitik dönem başlarına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000 yılında Huriler, yine M.Ö. 900 yıllarında ise burada Urartu devleti kurulmuş ve Tuşba olarak adlandırılmıştır.
Urartuların ardından M.Ö. 612 yılında Med İmparatorluğu Van´ı başkent yapmıştır.
Yerleşik bir düzen kuramayan Med´lerin Pers´lere yenilmesiyle Van, M.Ö. 332 yılına kadar Pers, M.Ö. 129 yılına kadar Büyük İskender´in doğu seferinden sonra Makedonyalılar ve M.Ö. 88 yılına kadar da Partların egemenliğinde kalmıştır.
Tarihi dönem içerisinde Van, Romalılar ile Sasaniler arasında çatışma sebebi olmuştur. M.S. 395 yılına kadar Sasani, sonra da Bizans egemenliğinde kalmıştır. 644 yılında Van bu kez de Emevi ve Abbasilerin hâkimiyetine girmiştir.
1071 Malazgirt savaşından sonra Van, Büyük Selçuklular´ın egemenliğine girmiştir. Büyük Selçuklular´dan sonra bir süre Eyyübi egemenliğinde kalan şehir 1230 yılında Karakoyunlular´ın hakimiyetine girmiştir.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde Safevileri ortadan kaldıran Osmanlı orduları 1458´de Van´ı yönetmeye başlamışlardır.
Ermenilerin de uzun süre hüküm sürdüğü Van´da 1915 olayları ardından Ruslar bölgeye girse de, 16 Mart 1921´ de imzalanan Moskova antlaşması ile Van resmen Türkiye şehri olmuştur.
29 Ekim 1923´te ise şehir merkezinde devlet ve Belediye tarafından alt yapı çalışmaları başlatılmış, savaştan yakılıp yıkılan şehir yeniden inşa edilmiştir.

ŞEHRİ GÖÇLER BÜYÜTTÜ

Gölü, doğası ve tarihi yapısıyla önemli bir turizm, tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi merkezi olan ancak gerekli ilgi gösterilmediği için hep silik bir görüntü veren Van kenti, 1986 yılından itibaren gerçekleşen göçlerle giderek kimlik değiştirdi.
Çatışmaların yoğunlaştığı ve köylerin boşaltıldığı 1990´lı yıllarda adeta göç edenlerin adresi haline gelen Van´ın o sırada 90 bin civarında olan nüfusu birkaç yıl içinde kente sığmayacak kadar büyüdü. Gelen göçlerle yeni mahalleler oluştu.

VAN ARTIK BÜYÜKŞEHİR

2013 yılına gelince de Van´da nüfus 1 milyonu aştı. Ekonomik yapısı nüfusun beklentilerini karşılamasa da Van artık Büyükşehir oldu. Hükümet Büyükşehir Yasası´nda yaptığı düzenlemeyle Van´ı da Büyükşehir kategorisine dâhil etti. Dün Van´da yerel seçimler Büyükşehir statüsüne göre yapıldı ve Van resmen Büyükşehir oldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241